Jadwiga Emilewicz: Całkowite odmrożenie gospodarki możliwe od lipca

Jadwiga Emilewicz, wicepremierka i ministerka rozwoju, goszcząc na antenie Radia Plus stwierdziła, że odmrożenie polskiej gospodarki jest możliwe od początku lipca. Pierwszy etap luzowania obostrzeń rząd wprowadził od poniedziałku 20 kwietnia.

Epidemia koronawirusa paraliżuje gospodarkę i wciąż nie ma pewności, jak długo zakazy wprowadzone przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego będą się utrzymywać.

Jadwiga Emilewicz deklaruje, kiedy polska gospodarka może zostać odmrożona

Nieoczekiwanie światło na sprawę rzuciła w poniedziałek Jadwiga Emilewicz. Wicempremierka i ministerka rozwoju goszcząc na antenie Radia Plus, podała możliwą datę zniesienia zakazów.

Scenariusz podstawowy zakłada pełne odblokowanie polskiej gospodarki z początkiem lipca

- stwierdziła Emilewicz.

Zobacz wideo #BiznesWalczy - Paloma nad Wisłą

Emilewicz na antenie "Polsat News" wyjaśniała wcześniej, że tempo odmrażania gospodarki będzie zależeć od tego, jak luzowanie obostrzeń przełoży się na liczbę zachorowań.

- Ewaluacji pierwszego etapu, który rozpocznie się w poniedziałek, minister zdrowia dokona w następny piątek. Jeśli krzywa wzrostu zachorowań nie podniesie się zbyt gwałtownie, wówczas kolejny etap będziemy mogli ogłosić prawdopodobnie po tygodniu - mówiła w niedzielę wiceszefowa rządu.

Pierwszy etap znoszenia obostrzeń od 20 kwietnia

Odmrażanie polskiej gospodarki na dobrą sprawę jeszcze się nie rozpoczęło. Nowe przepisy, które obowiązują od poniedziałku 20 kwietnia, dotyczą bowiem prawie wyłącznie swobód obywatelskich. Otwarte zostają lasy, rekreacja jest już dozwolona, a dzieci powyżej 13 lat mogą przemieszczać się bez opieki dorosłych.

Jedyne poluzowanie gospodarcze, jakie wprowadzono, dotyczy sklepów. W przypadku tych o powierzchni mniejszej niż 100 metrów kwadratowych limit osób na jedną kasę wynosi 4. W sklepach większych może przebywać z kolei jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. 

Wprowadzono także zmiany w godzinach dla seniorów. Dotąd, codziennie między godziną 10:00 a 12:00 sklepy były otwarte tylko dla osób powyżej 65. roku życia. Od dzisiaj godziny dla seniorów obowiązują od poniedziałku do piątku, w weekendy każdy może robić zakupy bez ograniczeń.

Więcej o: