Etapy odmrażania gospodarki. Więcej osób w sklepach, zmiany w godzinach dla seniorów

W poniedziałek 20 kwietnia rozpoczął się pierwszy etap odmrażania gospodarki - do sklepu może wejść więcej osób, małej zmianie uległy też godziny dla seniorów. Daty wprowadzania kolejnych nie są jeszcze znane, uzależniono je bowiem od dalszego rozwoju epidemii.

W zeszłym tygodniu rząd przedstawił plan odmrażania gospodarki, podzielony na cztery etapy. Pierwszy z nich wszedł już w życie od poniedziałku 20 kwietnia, nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie planowane są kolejne etapy. Cały plan został dość krytycznie przyjęty przez przedsiębiorców, ze względu na brak konkretów. Rząd zapowiedział, że jeśli chodzi o dalsze kroki, to wszystko zależy od rozwoju epidemii w Polsce - będzie to co tydzień oceniało Ministerstwo Zdrowia. Premier Mateusz Morawiecki nie chciał podawać żadnych konkretnych dat. Z kolei wicepremierka i ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała jeszcze przed ogłoszeniem odmrażania, że zmiany planowane są co dwa tygodnie. Teraz dodaje, że całkowite odmrożenie gospodarki możliwe jest już na początku lipca.

Zobacz wideo Arłukowicz krytykuje zachowanie Kaczyńskiego i mówi o stracie ojca

Etapy odmrażania gospodarki

W pierwszym etapie zwiększono liczbę osób, które mogą jednocześnie przebywać w sklepie. W placówkach poniżej 100 mkw. zakupy może robić cztery razy więcej osób, niż jest kas. W większych sklepach, powyżej 100 mkw. może jednocześnie być jedna osoba na 15 mkw. Wprowadzono także zmiany w godzinach dla seniorów. Wciąż między godziną 10:00 a 12:00 zakupy mogą robić tylko osoby powyżej 65. roku życia, ale tylko od poniedziałku do piątku. W weekendy godziny dla seniorów już nie obowiązują.

W kolejnym etapie mają zostać otwarte hotele oraz inne miejsce noclegowe. Ponadto sklepy budowlane będą mogły działać również w weekendy. 

Trzeci etap to otwarcie w ograniczonym zakresie stacjonarnej gastronomii oraz galerii handlowych. Wtedy mają działać już także zakłady fryzjerskie oraz salony kosmetyczne.

Salony masażu, solaria, siłownie oraz kluby fitness ruszą jako ostatnie. W czwartym etapie zaplanowano również otwarcie kin i teatrów w nowym reżimie sanitarnym. 

Nie oznacz to jednak końca obostrzeń. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że nie wiadomo, kiedy pokonamy epidemię. Dlatego jeszcze nawet przez dwa lata może istnieć konieczność stosowania zasady trzech "i":

  • Izolacja: zasłanianie ust i nosa, bezpieczny dystans, dyscyplina społeczna w relacjach z innymi ludźmi;
  • Identyfikacja: wykorzystanie aplikacji, które umożliwią ustalenie kontaktów osób zakażonych;
  • Informatyzacja: wykorzystanie w jak największym stopniu możliwości pracy zdalnej.
Więcej o: