Kończy się długa historia. CDP - najstarszy dystrybutor gier w Polsce - złożył wniosek o upadłość

Jak poinformował portal "Puls Biznesu", sąd zdecydował o zabezpieczeniu majątku CDP poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy. W styczniu w firmie doszło do masowych zwolnień.

CDP to dystrybutor gier, który w Polsce rozprowadzał oprócz Wiedźmina, tytuły takie jak World of Warcraft czy Call of Duty. Choć nie należy łączyć firmy CDP z CD Projektem, to zbieżność w nazwie nie jest jednak przypadkowa.

Jeszcze do 2012 roku obie firmy funkcjonowały jako jedna. Postanowiono je jednak rozdzielić. W ten sposób powstało studio CD Projekt RED oraz dystrybutor CDP. Dystrybutor nie ma też nic wspólnego ze sklepem cdp.pl, którego właścicielem jest Merlin Commerce. 

Zobacz wideo Nie tylko Wiedźmin 3 i CD Projekt. Polskie gry robią furorę na świecie [TOPtech]

Masowe zwolnienia w CDP w styczniu 2020 r.

Jak informowaliśmy na początku roku, kłopoty CDP zaczęły się w styczniu. W firmie doszło wówczas do masowych zwolnień. W ramach redukcji pracę straciła połowa załogi. Decyzję tłumaczono koniecznością dostosowania się do sytuacji panującej na rynku dystrybucji.

Spekulowano, że powodem ścinania etatów było przesunięcie premiery Cyberpunka 2077 z kwietnia na wrzesień 2020 r. Dystrybutor ponoć miał przygotować wszystko na kwietniową premierę, w tym plakaty i gadżety z datą premiery, które stały się nieaktualne. CDP miało rzekomo nie wiedzieć nic na temat przełożenia premiery, mimo że taki ruch mógł być planowany jeszcze w zeszłym roku. 

Robert Wesołowski, dyrektor generalny i współwłaściciel CDP dementował wówczas te plotki w specjalnym oświadczeniu. 

1. CDP Sp.z o.o zostało poinformowane o przesunięciu daty wydania gry Cyberpunk 2077 w dniu 16 Stycznia 2020 r. Jest to zachowanie zgodne z przyjęta rynkową praktyką informacyjną.
2. Zwolnienia przeprowadzone w CDP Sp. z o.o. nie są związane z informacją o przesunięciu daty wydania Cyberpunk 2077

- wyjaśniał Wesołowski.

Co z dystrybucją Cyberpunka 2077? Realizację zleceń dotyczących tego tytułu, które miał wykonać CDP, oraz dystrybucję gry w Polsce wzięła na siebie Cenega.

Więcej o: