Listy polecone można odbierać online. Wystarczy do tego eSkrzynka. Wyjaśniamy, jak ją założyć

Poczta Polska uruchomiła możliwość odbierania listów poleconych elektronicznie, za pomocą eSkrzynki. Do korzystania z niej wystarczy profil zaufany. W trakcie epidemii koronawirusa i niekończących się kolejek pod oddziałami pocztowymi jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Jeśli tylko posiadamy profil zaufany (tu podpowiadamy, jak go założyć) lub tymczasowy profil zaufany (instrukcję założenia TPZ znajdziecie tutaj), możemy uruchomić eSkrzynkę. Pozwoli nam to uniknąć wychodzenia po odebranie przesyłki poleconej na pocztę, gdzie narażamy się na zakażenie, a poza tym tracimy czas, stojąc w długich kolejkach. Listy polecone będą dostarczane na naszą eSkrzynkę w formie dokumentu elektronicznego.

Zobacz wideo Premier przedstawił etapy odmrażania gospodarki. Hausner: Rząd nie ma ani pomysłu, ani planu

Jak założyć eSkrzynkę?

By założyć eSkrzynkę należy podpisać się profilem zaufanym na stronie gov.pl, która przeniesie nas do kreatora weryfikującego nasze dane osobowe, a dokładnie adres zameldowania zgodny z ewidencją PESEL. A zatem:

  1. Wypełniamy formularz.
  2. Sprawdzamy podany w nim adres e-mail - dane do pierwszego logowania zostaną przesłane na skrzynkę e-mail powiązaną z naszym profilem zaufanym.
  3. Logujemy się do eSkrzynki na podstawie danych przesłanych przez Pocztę Polską.
  4. Po aktywacji eSkrzynki po kliknięciu w link przesłany na nasz adres e-mail, możemy już korzystać z usługi.

Założenie eSkrzynki jest całkowicie darmowe i możliwe wyłącznie przez internet. W czasie jej zakładania jesteśmy zobowiązani do podania prawdziwych danych. Warto wiedzieć, że w ten sposób nie będziemy mogli odbierać przesyłek nadawanych przez Sądy i Trybunały, prokuraturę i inne organy ścigania oraz komorników sądowych.

Możliwość założenia eSkrzynki została utworzona na mocy Ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 roku o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. 2020 poz. 695) - art. 15zzu1 i nast.

Więcej o: