Czy można nosić przyłbicę zamiast maseczki? Minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiada

Podczas konferencji prasowej dotyczącej wprowadzenia II etapu łagodzenia restrykcji związanych z koronawirusem, oprócz premiera wypowiadał się również minister zdrowia. Łukasz Szumowski stwierdził m.in., że można nosić przyłbicę zamiast maseczki ochronnej.

W środę 29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne poluzowanie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Od 4 maja otwarte będą galerie handlowe. Działalność wznawiać będą również m.in. hotele i instytucje kultury. Wszystko oczywiście przy zachowaniu restrykcji sanitarnych (zachowaniu odpowiedniego dystansu czy maksymalnej liczby osób przebywających w sklepie). 

Łukasz Szumowski: Widzę na ulicach osoby bez zasłoniętej twarzy. To egoizm

Podczas konferencji prasowej wypowiedział się również minister zdrowia Łukasz Szumowski, który zaapelował o przestrzenie wprowadzonych zasad bezpieczeństwa.

Dziś mamy informację, że coraz więcej osób zdrowieje, a mniej ulega zakażeniu. To niezwykle pozytywne. Niestety widzę na ulicach osoby bez zasłoniętej twarzy. To nie jest odwaga. To lekceważenie innych i egoizm

- skomentował. Zaapelował także o odpowiedzialne zachowanie podczas zbliżającej się majówki, dodając, że od tego zależeć będą kolejne decyzje w sprawie dalszego zniesienia obostrzeń. 

Zobacz wideo Zakazy w rozporządzeniu ministra zdrowia. Czy da się je wyegzekwować?

Przyłbice zamiast maseczek? Łukasz Szumowski odpowiada

Na konferencji prasowej padło również pytanie o to, czy zamiast maseczek ochronnych można nosić przyłbice. Minister zdrowia powiedział, że można zamiennie stosować przyłbice. Jest to dobre rozwiązanie, chociażby dla osób noszących okulary. Czują one podwójny dyskomfort, gdyż podczas noszenia maseczek szkła okularów ulegają zaparowaniu. 

Przypominamy, że od 16 kwietnia funkcjonuje obowiązek zakrywania nosa i twarzy na ulicach, w komunikacji miejskiej czy placówkach publicznego użytku, takich jak sądy czy urzędy. Zakazy te nie obowiązują m.in. dzieci do lat 4, księży podczas obrzędów liturgicznych, funkcjonariuszy służby mundurowych czy kierowców, jeśli przestrzegają oni zasad bezpieczeństwa. 

Więcej o: