Podwyżka zasiłku dla bezrobotnych jeszcze nie na dniach. Emilewicz mówi, ile trzeba będzie poczekać

- Pierwsza tarcza antykryzysowa ma działać do końca czerwca. Myślę, że to będzie dobry czas, by zasiłek był podniesiony - mówi wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jak tłumaczyła w rozmowie z "Faktem" Jadwiga Emilewicz, w ostatnich latach nie było potrzeby podnoszenia zasiłku dla bezrobotnych, bo sytuacja na polskim rynku pracy była bardzo dobra. Niestety, epidemia koronawirusa sprawi, że mocno wzrośnie liczba osób bez pracy, więc temat podniesienia zasiłku dla bezrobotnych stał się znów aktualny.

Tym bardziej, że obecnie zasiłek dla bezrobotnych jest niski - "standardowo" wynosi netto 741,87 zł przez pierwsze trzy miesiące i 592,52 zł później. Dla osób ze stażem pracy poniżej 5 lat stawki są o ok. 20 proc. niższe w ujęciu netto, a dla osób ze stażem powyżej 20 lat o ok. 20 proc. wyższe.

Emilewicz zapowiedziała, że "dobrym czasem" na podwyżkę zasiłku będzie koniec czerwca, gdy swoje działanie zakończy pierwsza tarcza antykryzysowa. 

Zasiłek dla bezrobotnych - ile będzie wynosił po podwyżce?

Prace w rządzie nad podwyżką trwają, ale na razie nie jest jeszcze przesądzone, o ile konkretnie zasiłek dla bezrobotnych miałby pójść w górę. Niedawno Emilewicz mówiła, że świadczenie miałoby zostać podniesione do około połowy płacy minimalnej. - Zasiłek wyniósłby w okolicach 1200-1300 zł brutto - mówiła Emilewicz w Polsat News.

O konieczności podniesienia zasiłku dla bezrobotnych mówił też prezydent. Andrzej Duda podczas piątkowej konwencji (bez udziału sympatyków) stwierdził, że świadczenie powinno wynosić 1300 zł. Dodatkowo zaproponował, aby przez trzy miesiące wypłacane było także "świadczenie solidarnościowe" w kwocie 1200 zł.

PiS nie chciał podwyżki zasiłku dla bezrobotnych

Podobne propozycje mają także inni politycy, w tym kandydaci na prezydenta. Robert Biedroń wraz z klubem Lewicy zaproponował podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych do minimum 1400 zł netto oraz dodatkowe świadczenie kryzysowe 2100 zł netto miesięcznie w czasie trwania epidemii. Pomysł ten wsparł Władysław Kosiniak-Kamysz i klub PSL-Koalicja Polska. Szymon Hołownia apelował z kolei o podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 2080 zł brutto. 

Z kolei w Sejmie Koalicja Obywatelska złożyła poprawkę do ustawy o tarczy antykryzysowej 3.0, gwarantującą podwyżkę kwoty bazowej zasiłku do 1800 zł brutto. Poprawka przeszła nawet przez Komisję Finansów Publicznych, ale w głosowaniu sejmowym - głosami przede wszystkim posłów PiS - pomysł ten wyrzucono do kosza.

Zobacz wideo Świat się zatrzymał, a przyroda łapie oddech
Więcej o:
Komentarze (82)
Podwyżka zasiłku dla bezrobotnych jeszcze nie na dniach. Emilewicz mówi, ile trzeba będzie poczekać
Zaloguj się
 • meki_majcher

  Oceniono 31 razy 25

  Kto ma w miarę zdrowe nogi i trochę sił, niech spiedrala z tego kraju, póki jest jeszcze możliwość wydostania się z niego.

 • magda_breslau

  Oceniono 23 razy 21

  Brawo Partia.

  Zwiekszac podatki, zeby zwiekszyc zasilki. Otwierac i zamykac lasy na zmiane. Niszczyc zlotowke. Wspomagac branze turystyczna, w czasach, kiedy nawet kebab na rogu jest zamkniety, (i zbankrutowal). Otwierac hotele, ale bez hotelowej restauracji. Zmniejszac liczne testow, bo po co babcie denerwowac wynikami. Niech sie babcia cieszy.

  Mam jakas zla satysfakcje patrzac jak rozpada sie Kaczynskiemu w rekach swiat, jaki chcial sobie zbudowac... Jak Partia z przerazeniem patrzy na rzeczy, ktore ja przerastaja. Szkoda, ze wasz upadek pociagnie na dno miliony polskich rodzin, ale czasem trzeba zderzyc sie ze sciana, zeby sie obudzic.

 • bruna5

  Oceniono 23 razy 17

  Róbcie coś rządowe pajace żeby rozruszać gospodarkę, a nie bez przerwy pieprzycie o jakiś zasiłkach. Ludzie chcą pracować, an ie wegetować. Normalni ludzie, ale dla was normalni są nienormalni, więc lepiej "zasiłkować" patologię, by w podzięce zagłosowała na jedyną słuszną partię. Ile ten zasiłkowy pieniądz będzie wart, jeśli tak po prawdzie go nie macie tylko musicie wydrukować? Równie dobrze możecie im rozdać banknoty z Eurobusiness.

 • maaac

  Oceniono 14 razy 14

  >>>Jak tłumaczyła w rozmowie z "Faktem" Jadwiga Emilewicz, w ostatnich latach nie było potrzeby podnoszenia zasiłku dla bezrobotnych, bo sytuacja na polskim rynku pracy była bardzo dobra. Niestety, epidemia koronawirusa sprawi, że mocno wzrośnie liczba osób bez pracy, więc temat podniesienia zasiłku dla bezrobotnych stał się znów aktualny.<<<

  Czyli im więcej bezrobotnych tym on powinien być wyższy a nie im wyższa jest średnia pensja (miara siły nabywczej, postępu inflacji)?

  Czy ta pani jest głupia czy nas za głupich ma?

 • dzidka17

  Oceniono 14 razy 12

  Obiecanki wyborcze PAD'a trzeba kilka razy powtórzyć,żeby "ciemny lud to kupił" Naobiecywali cudów . Od 5 lat czekamy na podniesienie kwoty wolnej od podatku albo zniesienie podatków dla osób z niskimi emeryturami lub rentami . Podniesiona z "wielką pompą" renta socjalna do 1200zł. ,
  do wypłaty wynosi 981 zł.
  Wyżyjcie rządzący za taką kwotę !!!
  Ceny podstawowych artykułów spożywczych rosną lawinowo.
  Zdrożał cukier- 1 kg/ponad 6 zł! cebula,ziemniaki , mąka .
  Kiedyś na pełną siatkę zakupów żywnościowych wystarczyło 100,zł, dzisiaj za te pieniądze kupić można 1/3 tych produktów

 • mcguirre

  Oceniono 14 razy 10

  Gadanie, gadanie, gadanie. Byle do wyborów. Później bieda i kryzys. Rząd nie robi niczego dla wsparcia gospodarki, wszystko to czcze gadanie bez pokrycia bo w budżecie nie ma ani grosza. Tak jest gdy krajem rządzą populiści i amatorzy bez jakichkolwiek kwalifikacji.

 • szelmowaty

  Oceniono 11 razy 9

  Podniosą podobnie jak podwyższyli kwotę wolną od podatku...

 • relikwia.sw.napletka

  Oceniono 11 razy 9

  PWPW zaczęło drukować kasę. Także jak wydrukują to będzie na rozdawanie. Będziemy drukować, a z 500 plus się nie wycofamy. Na jesieni yebnie.

 • zgred151

  Oceniono 13 razy 9

  Czy cokolwiek z obietnic dudy sie sprawdzilo ?? Nawet te 500+ nie on decydowal tylko kaczorek . On tylko podpisywal, choc moze nawet nie musial.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX