"Rzeczpospolita": Epidemia wpływa na zarobki nauczycieli. 62 proc. otrzymuje niższe wynagrodzenie
Gazeta przytacza wyniki ankiety Związku Nauczycielstwa Polskiego przeprowadzonej między 30 kwietnia a 4 maja. Pedagodzy, którzy od 7 marca pracują w trybie zdalnym, narzekają, że chociaż wykorzystują własny sprzęt i prąd do pracy, zarabiają mniej, niż gdyby prowadzili zajęcia w szkole. W badaniu wzięło udział 4422 nauczycieli. Okazało się, że aż 62,1 proc. (czyli 2744 osoby) z nich zauważyło, że zarabia mniej.
Z badania wynika także, że aż 88,5 proc. ankietowanych nie otrzymuje wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Kolejnym problemem jest brak wypłat należności za dodatki. Dodatku motywacyjnego nie otrzymało 8 proc. badanych. Za wychowawstwo - 2,5 proc., za trudne warunki pracy - 17 proc., a dodatku wiejskiego - 3 proc. "Pozostałe dodatki nie były wypłacane niemal co dziesiątemu pedagogowi" - podaje "Rzeczpospolita".
Nauczyciele dostają mniej pieniędzy. "Samorządy szukają oszczędności"
W dalszej części tekstu pojawia się informacja o tym, że mniejsze wynagrodzenia nauczycieli to efekt poszukiwania oszczędności przez samorządy.
- Stąd naciski części samorządów na dyrektorów, by poszukali ich u siebie - tłumaczył w rozmowie z serwisem Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. - Zdarza się, że te żądania są nieuzasadnione. Gdyby rzetelnie policzyć czas pracy zdalnej, to okazałoby się, że nauczyciele pracują więcej, niż powinni. Bo praca zdalna wymaga indywidualnego podejścia do ucznia, a to zajmuje czas - podkreślał ekspert.
Przedstawiciele samorządów tłumaczą jednak, że obniżki wynagrodzeń wynikają z obowiązku przestrzegania prawa, a nie ze złej woli samorządowców. - Płacimy za faktycznie wykonaną pracę. Jeśli godziny ponadwymiarowe się nie odbyły, to logiczne, że wynagrodzenie się nie należy - mówi Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich.
-
Bunt przedsiębiorców rozlał się na całą Polskę. Otwierają hotele i restauracje. "Stanęliśmy pod ścianą"
-
Chiny ze wzrostem PKB w całym 2020 roku. To najpewniej jedyna duża gospodarka, która uniknęła spadku
-
Prezes NBP mówił o inflacji. I zaskoczył słowami ws. cen wywozu śmieci. "Zjawisko skandaliczne"
-
Nasz Wszechświat jest mniej zatłoczony, niż sądzono. Naukowcy oszacowali liczbę galaktyk
-
Niemcy. Mniej restrykcji dla zaszczepionych? Nie wszystkim podoba się ten pomysł
- Kursy walut 18.01. Złoty znów rośnie, traci tylko wobec dolara [Kurs dolara, funta, euro, franka]
- Chiny i Elon Musk to miłość ze wzajemnością. I czysto biznesowe uczucie
- Chiny wygrywają wojnę handlową z USA. Rekordowa nadwyżka w handlu zagranicznym
- Nie ufasz Facebookowi? Oto trzy najlepsze alternatywy dla WhatsAppa i Messengera [TOPtech]
- Kim Dzong Un wysyła sygnał do Bidena: jeśli nie zmienicie stanowiska, odpowiemy konfrontacyjnie