Doradca Donalda Trumpa: Chiny powinny płacić odszkodowanie za koronawirusa

Doradca ekonomiczny prezydenta Donalda Trumpa jest zdania, że Chiny powinny wypłacić Stanom Zjednoczonym, odszkodowanie z powodu epidemii koronawirusa. Peter Navarro uważa, że nie jest to karanie, tylko "pociągnięcie ich do odpowiedzialności za kryzys".
Zobacz wideo Rywalizacja mocarstw w tle pandemii koronawirusa. Komentuje dr Jacek Bartosiak

- Jestem głęboko przekonany, tak samo jak pewnie przekonani są Amerykanie, że Chiny wyrządziły nam ogromne szkody. Możemy je policzyć już w bilionach dolarów. W związku z tym, powinna być wprowadzona jakaś forma rekompensaty - powiedział Peter Navarro w wywiadzie w Fox News. Jak zauważa "Global Times" doradca Donalda Trumpa mówił, że obecny prezydent USA "zbudował najpotężniejszą i najpiękniejszą gospodarkę na świecie w zaledwie trzy lata".

Doradca prezydenta USA uważa, że Chiny powinny wypłacić odszkodowania za epidemię koronawirusa

Najpiękniejsza gospodarka świata nie wytrzymała jednak epidemii koronawirusa. - Komunistyczna Partia Chin wypuściła w świat wirusa, który w ciągu 60 dni zdążył ją zlikwidować - mówił dalej polityk. Według Navarro, Chiny powinny wypłacić Stanom Zjednoczonym odszkodowanie.

- Wiemy, że "pacjent zero" mógł pojawić się w Wuhan w połowie listopada, a wirus wydostał się prawdopodobnie z tamtejszego laboratorium. Przez następne dwa miesiące Chiny ukrywały wirusa przed światem, chroniąc się za tarczą Światowej Organizacji Zdrowia - mówił dalej doradca prezydenta Trumpa. - Dziś rano Amerykanie nie pójdą do kościołów z powodu chińskiego wirusa. Synowie i córki nie zabiorą swoich matek do restauracji. Jutro 33 mln Amerykanów nie pójdą do pracy, a miliony dzieci będą siedzieć w domach, zamiast uczyć się czytania, pisania i matematyki - kontynuował dalej.

- Przyszło mi do głowy, że w Szanghaju otwarty został ponownie Disneyland, podczas gdy ten sam park rozrywki w mojej ojczyźnie, w hrabstwie gdzie powstał pierwszy na świecie Disneyland, jest nadal zamknięty. I to z powodu Komunistycznej Partii Chin. To mnie denerwuje - mówił Peter Navarro. - Nie chodzi o ich karanie, ale o pociągnięcie do odpowiedzialności władze komunistyczne. Oni wyrządzili ogromne szkody światu. To wszystko trwa - odniósł się później do swoich niedzielnych słów Peter Navarro w wywiadzie dla CNBC.

W poniedziałek Donald Trump przerwał swoją konferencję prasową po niedługo pytaniu dziennikarki, która mówiła o "globalnych zawodach" w związku z testami na koronawirusa. - Cóż, ludzie umierają na całym świecie. Może to pytanie powinnaś zadać Chinom? Nie pytaj mnie, pytaj Chiny. Kiedy zadasz im to pytanie, możesz dostać bardzo nietypową odpowiedź - odparł prezydent USA. Polityk od dawna obwinia ten kraj za wybuch światowej pandemii. Więcej na ten temat można przeczytać w artykułach:

Więcej o:
Komentarze (58)
Doradca Donalda Trumpa: Chiny powinny płacić odszkodowanie za koronawirusa
Zaloguj się
 • agnrodis

  Oceniono 17 razy 11

  Mafia Trumpa ma nadzieje, ze nawolujac do odwetu na Chinach, odwroca uwage od wlasnej nieudolnosci i korupcji!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 14 razy 8

  rozumiem że to także wina Chin jak jeden dzieciak zastrzeli drugiego dzieciaka na huśtawce w USA ?
  i to wina Chin że w czasie epidemii obywatele tego kraju kupili o 70% broni niż w "normalnych czasach" - przecież ten kraj to największa patologia na naszym globie

 • martwy.kirylow

  Oceniono 12 razy 6

  Bosko, gigant intelektu Navarro... Brakuje jeszcze głosu Gordona Changa, który pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku napisał książkę "Bliski upadek Chin" i do dnia dzisiejszego się tym cymbał szczyci W Foxie. Przezabawne.

 • starykawaler35

  Oceniono 18 razy 6

  Teraz czas pociągnąć uSSa do wypłaty odszkodowań za zniszczona Syrię,Irak,Afganistan,libie....lista jest długa

 • lalilak

  Oceniono 7 razy 5

  A USA pozwać za AIDS.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 7 razy 5

  Obojetnie kto ma lub nie ma racji ale takie dwa fakty (EKONOMICZNE I ZDROWOTNE):

  1. W Chinach i w Indiach jest produkowane 80-90% aparatury medycznej, sprzetu ochronnego, termometrow i chemii do produkcji testow, lekow itd.
  Przejdziemy na zielarstwo?

  2. Chiny kupuja mnostwo zywnosci m.in. z USA.

  Politycy pobrzekuja szabelkami i machaja piastkami a zwykli ludzie cierpia.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 11 razy 5

  już rozumiem dlaczego prezio i Trump odbierają na jednej fali, mury z sąsiadami, odszkodowania od wszystkich naokoło, wszystko wina Tuska...
  pisizm i Wolskizm opanował glob cały :-)

 • oloros11

  Oceniono 8 razy 4

  wszelkimi sposobami chcą znaleźć winnego
  prawda jest taka ze nie dali rady z wirusem - nie przygotowali się i nic nie zrobili poza restrykcjami które załamią gospodarkę - no i teraz stary rytuał kozła ofiarnego i w US przy tej ilości głupków - tylko w Polsce konkurencja akurat znajda
  to ze można dać rade pokazali np. w Tajwanie ale o tym cichutko

 • nienoto

  Oceniono 8 razy 4

  Myślę że USA powinno zapłacić za HIV. Ile to kosztowało np. Polskę od lat 80- tych...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX