Doradca Donalda Trumpa: Chiny powinny płacić odszkodowanie za koronawirusa

Doradca ekonomiczny prezydenta Donalda Trumpa jest zdania, że Chiny powinny wypłacić Stanom Zjednoczonym, odszkodowanie z powodu epidemii koronawirusa. Peter Navarro uważa, że nie jest to karanie, tylko "pociągnięcie ich do odpowiedzialności za kryzys".
Zobacz wideo Rywalizacja mocarstw w tle pandemii koronawirusa. Komentuje dr Jacek Bartosiak

- Jestem głęboko przekonany, tak samo jak pewnie przekonani są Amerykanie, że Chiny wyrządziły nam ogromne szkody. Możemy je policzyć już w bilionach dolarów. W związku z tym, powinna być wprowadzona jakaś forma rekompensaty - powiedział Peter Navarro w wywiadzie w Fox News. Jak zauważa "Global Times" doradca Donalda Trumpa mówił, że obecny prezydent USA "zbudował najpotężniejszą i najpiękniejszą gospodarkę na świecie w zaledwie trzy lata".

Doradca prezydenta USA uważa, że Chiny powinny wypłacić odszkodowania za epidemię koronawirusa

Najpiękniejsza gospodarka świata nie wytrzymała jednak epidemii koronawirusa. - Komunistyczna Partia Chin wypuściła w świat wirusa, który w ciągu 60 dni zdążył ją zlikwidować - mówił dalej polityk. Według Navarro, Chiny powinny wypłacić Stanom Zjednoczonym odszkodowanie.

- Wiemy, że "pacjent zero" mógł pojawić się w Wuhan w połowie listopada, a wirus wydostał się prawdopodobnie z tamtejszego laboratorium. Przez następne dwa miesiące Chiny ukrywały wirusa przed światem, chroniąc się za tarczą Światowej Organizacji Zdrowia - mówił dalej doradca prezydenta Trumpa. - Dziś rano Amerykanie nie pójdą do kościołów z powodu chińskiego wirusa. Synowie i córki nie zabiorą swoich matek do restauracji. Jutro 33 mln Amerykanów nie pójdą do pracy, a miliony dzieci będą siedzieć w domach, zamiast uczyć się czytania, pisania i matematyki - kontynuował dalej.

- Przyszło mi do głowy, że w Szanghaju otwarty został ponownie Disneyland, podczas gdy ten sam park rozrywki w mojej ojczyźnie, w hrabstwie gdzie powstał pierwszy na świecie Disneyland, jest nadal zamknięty. I to z powodu Komunistycznej Partii Chin. To mnie denerwuje - mówił Peter Navarro. - Nie chodzi o ich karanie, ale o pociągnięcie do odpowiedzialności władze komunistyczne. Oni wyrządzili ogromne szkody światu. To wszystko trwa - odniósł się później do swoich niedzielnych słów Peter Navarro w wywiadzie dla CNBC.

W poniedziałek Donald Trump przerwał swoją konferencję prasową po niedługo pytaniu dziennikarki, która mówiła o "globalnych zawodach" w związku z testami na koronawirusa. - Cóż, ludzie umierają na całym świecie. Może to pytanie powinnaś zadać Chinom? Nie pytaj mnie, pytaj Chiny. Kiedy zadasz im to pytanie, możesz dostać bardzo nietypową odpowiedź - odparł prezydent USA. Polityk od dawna obwinia ten kraj za wybuch światowej pandemii. Więcej na ten temat można przeczytać w artykułach:

Więcej o: