Darmowa pomoc prawna dla samozatrudnionych. Senacka komisja przyjęła poprawki do tarczy 3.0

Do tej pory z darmowego doradztwa prawnego mogły skorzystać tylko osoby fizyczne oraz te, które dopiero myślały o założeniu własnej działalności gospodarczej. Poprawki senackiej komisji budżetu mają to zmienić, otwierając taką drogę także dla osób samozatrudnionych.

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych przyjęła kilkadziesiąt poprawek do tarczy antykryzysowej 3.0. Mowa o rządowej ustawie o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, którą pod koniec kwietnia przyjął Sejm.

Zobacz wideo Czy działania rządu i NBP w walce z kryzysem są trafione?

Nowelizacja poszerza katalog osób uprawnionych do pomocy w ramach systemu nieodpłatnego poradnictwa prawnego o osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

-To jest zdecydowanie bardzo dobre i potrzebne rozwiązanie, zwłaszcza w obecnej sytuacji. W Polsce prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej często jest po prostu formą zatrudnienia. Osoby reprezentujące spektrum zawodów – od sprzątaczek przez ochroniarzy i taksówkarzy po pielęgniarki i lekarzy - prowadzą działalność gospodarczą często nie dlatego, że chcą, lecz dlatego, że muszą - mówił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" prof. Witold Klaus z Polskiej Akademii Nauk.

Wsparcie kinematografii i przewoźników kolejowych

Poprawki przewidują też między innymi dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu kwotą 900 milionów złotych na dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców oraz wstrzymanie licytacji nieruchomości zamieszkanej przez dłużnika. Zakłada się również wsparcie kinematografii oraz wojewódzkich, międzywojewódzkich i międzynarodowych przewoźników kolejowych.

Komisja wprowadziła do nowelizacji między innymi poprawkę, która rozszerza zwolnienie z zapłaty składek na ZUS o przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność przed 1 kwietnia i nie uzyskali dochodu w lutym 2020.

Komisja przyjęła również trzy projekty ustaw przygotowane przez senacką większość. Dotyczą one między innymi wsparcia dla samorządów w związku z koronawirusem.

--

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o: