Mateusz Morawiecki: Sytuacja epidemiologiczna na Śląsku jest opanowana. Górnicy wrócą do pracy

Na początku przyszłego tygodnia górnicy - w ograniczonym stopniu - będą mogli wrócić do pracy w kopalniach na Śląsku, zamkniętych z powodu epidemii koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Katowicach, mówił, że będzie to możliwe "w poniedziałek-wtorek" i na razie ma to być powrót ograniczony, "przynajmniej na jedną zmianę".

"Względy produkcyjne i względy bezpieczeństwa zmuszają do tego, żeby utrzymywać kopalnie w ruchu, przynajmniej na minimalnym poziomie" - wyjaśniał premier. Wśród kopalń, które częściowo przywrócą wydobycie, premier wymienił: Pniówek, Bobrek oraz Murcki-Staszic. 

Zobacz wideo Jak mocno koronawirus uderzy w rynek nieruchomości?

Rząd wstrzymał wydobycie w pięciu kopalniach

W ubiegłym tygodniu rząd z powodu epidemii wstrzymał wydobycie w pięciu kopalniach na Śląsku. W poniedziałek mają się zacząć badania przesiewowe w kolejnych kopalniach w tym regionie.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że sytuacja epidemiologiczna na Śląsku jest opanowana, i "nie ma mowy o izolacji województwa". 

Tymczasem w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby liczba zakażonych koronawirusem wzrosła o 168. Aż 138 to przypadki z województwa śląskiego. Zmarło pięć osób - informuje resort. Przypomnijmy też, że informacje ze Śląska dominowały ostatnio w przekazach dotyczących epidemii koronawirusa w Polsce. Okazuje się, że mniej więcej co trzecie zakażenie w ostatnim tygodniu zostało zdiagnozowane gdzie indziej niż w województwie śląskim.

Więcej o: