Wielka Brytania. Boris Johnson ogłosił plan "odmrażania" kraju. Już od czerwca

W przyszłym miesiącu w Anglii mają zostać otwarte targi i rynki, potem - sklepy z odzieżą i elektroniką. Premier Boris Johnson ogłosił plan "odmrażania" kraju i luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

Pierwszego czerwca warzywa, owoce i rybę z frytkami będzie już można w Anglii kupić na rynkach i targach żywności. "Wirus słabiej rozprzestrzenia się na zewnątrz. Łatwiej jest też zastosować środki ostrożności" - tłumaczył tę decyzję premier Zjednoczonego Królestwa.

Od połowy czerwca mają zostać otwarte sklepy niesprzedające artykułów pierwszej potrzeby; domy handlowe i małe sklepy.

Zobacz wideo Jak wybrać nowe mieszkanie w czasach koronawirusa? Pomysłem jest wirtualny spacer

Boris Johnson: Trzeba przygotować się na dodatkowe zabezpieczenia

Premier Johnson zastrzega jednak, że to daty orientacyjne, a rząd nadal będzie uważnie śledził rozwój epidemii. Szef konserwatywnego rządu powiedział też mieszkańcom, by przygotowali się na dodatkowe zabezpieczenia, takie, jak system jednokierunkowych korytarzy i ograniczenie liczby klientów przebywających w pomieszczeniu.

Wszystko to dotyczy Anglii. Regionalne władze Walii, Szkocji i Irlandii Północnej mogą same zdecydować o tempie "odmrażania" kraju.

Epidemia na Wyspach zwalnia. W ciągu ostatnich 24 godzin w całym kraju zanotowano 121 zgonów. Są jednak różnice regionalne. Eksperci szacują na przykład, że w Szkocji współczynnik zakaźności jest obecnie wyższy niż w Londynie, który był pierwszym ogniskiem epidemii. 

Czytaj więcej: Sondaż. Co Polacy sądzą o tempie odmrażania gospodarki? Ponad 30 proc. uważa, że jest zbyt wolne

Więcej o: