Nowe obostrzenia - 4 etap odmrażania gospodarki. Co zmienia się od 30 maja?

Nowe obostrzenia obowiązujące od 30 maja poznaliśmy podczas konferencji premiera Mateusza Morawieckiego w środę 27 maja. W związku z wprowadzeniem 4 etapu odmrażania gospodarki, wiemy już więcej o otwarciu siłowni, kin, organizacji wesel i noszeniu maseczek.

4 etap odmrażania gospodarki: premier zapowiada kolejne poluzowania

W Polsce wciąż odnotowujemy duże liczby zakażeń w ciągu każdego dnia, mimo to władze zdecydowały się na luzowanie kolejnych obostrzeń, kierując się interesem gospodarczym państwa. Odmrażanie życia gospodarczego według planu podzielono na cztery etapy. W środę 27 maja premier Mateusz Morawiecki w towarzystwie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz ministra kultury Piotra Glińskiego na konferencji prasowej zapowiedział rozpoczęcie 4 etapu odmrażania gospodarki. Pierwsze zmiany mają wejść w życie już 30 maja. Co zmieni się w najbliższy weekend?  

Nowe obostrzenia w Polsce od 30 maja: koniec z maseczkami, ale nie wszędzie

Premier podczas swojego wystąpienia poinformował o częściowym zniesieniu obowiązku osłaniania nosa i ust. Z dniem 30 maja 2020 zniesiony zostaje obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeni otwartej. Równocześnie wydano zalecenie, aby zachowywać niezbędny dystans społeczny, czyli odległość 2 metrów między osobami obcymi. Jeżeli znajdziemy się w zatłoczonym miejscu, jak przystanek czy chodnik, warto wciąż korzystać z maseczki. 

Okrycia twarzy obowiązkowe pozostają w miejscach takich jak:

  • sklepy,
  • przychodnie,
  • kościoły,
  • urzędy
  • kina, teatry
  • komunikacja miejska itd.

Chodzi więc głównie o miejsca, gdzie gromadzą się duże grupy ludzi i ewentualność zarażenia koronawirusem jest z tego powodu większa.

 

Nowe obostrzenia w Polsce: otwarcie instytucji kulturalnych i sportowych

Ważną informację odnośnie znoszenia nowych obostrzeń w Polsce przekazał również wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Zgodnie z nią od 6 czerwca otwarte zostają instytucje kultury takie jak: kina, teatry, filharmonie, opery. Funkcjonować one mogą jednak na zmienionych warunkach. Każda z tych instytucji musi przestrzegać ściśle zaleceń i wytycznych sanitarnych. Dodatkowo wprowadzone zostaje ograniczenie, zgodnie z którym na widowni w salach kinowych czy teatralnych zajęta będzie mogła być tylko połowa dostępnych miejsc.

Dobre informacje otrzymały również osoby korzystające z usług siłowni, klubów fitness, basenów, parków rozrywki itp. Miejsca te mogą otworzyć się dla swoich klientów już 6 czerwca. Podobnie jak w przypadku innych placówek ogólnodostępnych, muszą one jednak spełnić wszelkie wytyczne nałożone na nie przez Sanepid. 

Nowe obostrzenia w Polsce: koronawirus a branża handlowa i gastronomiczna

Premier poinformował także o ważnych zmianach dotyczących handlu i gastronomii. Chodzi o zniesienie limitu klientów znajdujących się w sklepach, targach oraz restauracjach, barach i innych tego rodzaju miejscach. Zniesiono także nakaz limitowania ilości wiernych podczas mszy w kościołach. Od najbliższego weekendu swobodnie wejdziemy więc do świątyni, sklepu, na pocztę. Należy jednak pamiętać o obowiązku zakładania maseczki, który w tych pomieszczeniach ciągle obowiązuje. 

Nowe obostrzenia: wesela z limitem 150 osób

Konferencja przyniosła także długo oczekiwaną wiadomość odnośnie organizacji wesel. Pary, które mają zaplanowaną uroczystość w terminie po 6 czerwca 2020 mogą ją odbyć, pod warunkiem, że uczestniczyć będzie w niej maksymalnie 150 osób. Nowe obostrzenia w sprawie wesel były jednymi z większych niewiadomych. Okazuje się jednak, że prócz limitu gości, którzy będą podczas przyjęcia zwolnieni z obowiązku posiadania maseczki, nie zostały ujawnione bliższe informacje. Na szczegółowe wytyczne odnośnie organizacji przyjęć rodzinnych będziemy musieli poczekać. Opracowaniem ich zajmuje się GIS.

Zobacz wideo Jak rząd pomoże bezrobotnym?
Więcej o: