Zmiany w mikropożyczce 5000 zł. Nie trzeba jej oddawać, pod jednym warunkiem

Pożyczki, udzielane mikroprzedsiębiorcom w ramach tzw. tarczy antykryzysowej będą umarzane bez konieczności składania wniosków. Warunkiem nadal jest prowadzenie działalności przez co najmniej trzy miesiące od otrzymania 5000 zł.

Dotychczas na mocy tarczy antykryzysowej przyznano mikroprzedsiębiorcom blisko 1,1 mln pożyczek w łącznej wysokości prawie 5,2 mld zł. - Pożyczki te mogą być umarzalne (…)  pod warunkiem, że przez trzy miesiące dana firma prowadzi działalność - poinformowała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej na konferencji prasowej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

- Nie trzeba będzie składać dodatkowych wniosków o umorzenie. To umorzenie będzie następowało z automatu. (…) Powiatowe urzędy pracy będą sprawdzały w bazie CEIDG czy dana firma spełniła ten warunek, bo to jest jedyny warunek konieczny, żeby o umorzenie można się starać - wyjaśniła.

Zobacz wideo Jak trzymiesięczny lockdown wpłynie na gospodarkę? "Odbicie w kształcie 'kulfona V' jest możliwe"

Mikropożyczki o wartości do 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców to jeden z instrumentów tzw. tarczy antykryzysowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorcy powinni złożyć wniosek o umorzenie mikropożyczki. O automatyczne umarzanie (bez konieczności składania wniosku) apelował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Rzecznik MŚP chce umorzenia pożyczki bez składania wniosku

Zdaniem Rzecznika MŚP, warunki i tryb ubiegania się o umorzenie pożyczki były regulacją nadmierną i nieproporcjonalną.

"Zgodnie bowiem z art. 67 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców tworząc prawo z zakresu działalności gospodarczej, należy kierować się zasadami proporcjonalności i adekwatności, dążąc do ograniczenia obowiązków informacyjnych, zwłaszcza gdy wymagane informacje są przekazywane przez obowiązanych organom władzy publicznej na podstawie obowiązujących przepisów" - napisał Abramowicz.

W związku z tym Rzecznik MŚP skierował do wicepremierki wniosek legislacyjny o zmianę przepisów i wprowadzenie zasady, że umorzenie mikropożyczki następuje z mocy prawa - po spełnieniu ustawowych warunków. Rzecznik MŚP zaznaczył, że organy władzy dysponują aktualnymi informacjami niezbędnymi do weryfikacji spełnienia kryteriów do umorzenia mikropożyczki. Apel Abramowicza został wysłuchany.

Więcej o: