Świadczenie z programu "Dobry start" można otrzymać tylko raz w roku. Przysługuje na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych okres otrzymywania świadczenia wydłuża się do ukończenia 24. roku życia.
Pomoc rządowa nie przysługuje na studentów, ale jest możliwa w przypadku uczęszczania dziecka do szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych. Wyprawki nie dostaje się na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz do tzw. zerówek.
Program nie przewiduje kryterium dochodowego. O świadczenie może ubiegać się każdy rodzic, bez względu na swoje zarobki.
Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Wniosek o świadczenie "Dobry start" można składać online od 1 lipca przez stronę empatia.mpips.gov.pl, portal PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną, a także drogą tradycyjną (w formie papierowej) od 1 sierpnia. Wniosek należy złożyć do 30 listopada.
Dokument można złożyć w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń). Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.