Włochy. Pięciu deputowanych pobierało zasiłek koronawirusowy, mimo zarobków sięgających 13 tys. euro

Pięciu włoskich deputowanych pobierało zasiłek dla dotkniętych pandemią koronawirusa. Formalnie nie złamali prawa, ponieważ zasiłek był kierowany do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Zachowanie potępili inni politycy oraz włoskie media.

Włoski Instytut Ubezpieczeń Społecznych ujawnił, że pięciu deputowanych skorzystało z zasiłków, które rząd w związku z pandemią koronawirusa wprowadził dla ludzi prowadzących samodzielną działalność gospodarczą. Chodzi o 600 euro wypłacane w marcu i kwietniu. Nie ujawniono, o kogo konkretnie chodzi, ale jak informuje "La Repubblica", trzech deputowanych należy do partii Liga Północna (nazywana po prostu Ligą), jeden jest z partii Italia Viva oraz jeden z rządzącego Ruchu Pięciu Gwiazd.

Włoska opinia publiczna jest oburzona. Rząd wprowadził te zasiłki z myślą o prowadzących własną działalność gospodarczą, którzy z powodu koronawirusa znaleźli się w ciężkiej sytuacji finansowej. Jednak w przepisach nie wprowadzono ograniczeń dla osób, które posiadają również inne dochody. Skorzystało z tego pięciu deputowanych, którzy zarabiają miesięcznie około 13 tys. euro na rękę.

Zobacz wideo Dr Jacek Bartosiak o pokryzysowym scenariuszu dla Europy

Włoscy deputowani wzięli zasiłek na koronawirusa, inni politycy ich krytykują

W świetle prawa deputowani, którzy pobrali zasiłek, nie popełnili żadnego przestępstwa. Minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio zażądał, by złożyli mandaty. Przewodniczący Izby Deputowanych Roberto Fico wezwał, by się ujawnili, przeprosili i zwrócili pieniądze. Włoskie media krytykują chciwość deputowanych, nazywając ich zachowanie haniebnym.

Ministra gospodarki Laura Castelli stwierdziła, że jeśli potwierdzą się te oskarżenia, będzie to oznaczało, że w Montecitorio, siedzibie izby deputowanych, brakuje wyczucia. Dodała, że program zasiłków z pewnością nie był stworzony dla osób, które nie mają problemów z dotrwaniem do końca miesiąca, a ich pensja wypłacana jest nawet w trakcie pandemii. 

Więcej o: