Szczepionka na koronawirusa. Wiemy, ile będzie kosztowała ta opracowana w Chinach

Jak oświadczył prezes firmy Liu Jingzhen, cytowany we wtorek przez chińskie media, potencjalna szczepionka przeciw COVID-19 opracowana przez państwową chińską grupę farmaceutyczną Sinopharm będzie kosztować nie więcej niż 1000 juanów (533 zł) za dwie dawki.

Sinopharm ogłosił, że jego potencjalna szczepionka może być gotowa do powszechnego zastosowania przed końcem 2020 roku. Specyfik poddawany jest obecnie testom trzeciej fazy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

- Jego cena nie będzie bardzo wysoka. Oczekuje się, że będzie kosztował kilkaset juanów za dawkę, a cena za dwie dawki powinna być niższa niż 1000 juanów - powiedział Liu w rozmowie z dziennikiem "Guangming Ribao".

Na świecie trwają prace nad ponad 200 potencjalnymi szczepionkami na koronawirusa

Rządy i firmy farmaceutyczne na całym świecie starają się opracować szczepionkę przeciw COVID-19. Trwają prace nad ponad 200 potencjalnymi szczepionkami, a ponad 20 z nich weszło już w fazę testów na ludziach.

Zobacz wideo Sośnierz: Nie spodziewałem się, że będziemy się tak długo męczyli z wygaszaniem epidemii

W ubiegłym miesiącu rząd USA zawarł umowę dotyczącą potencjalnej szczepionki opracowywanej przez firmy Pfizer i BioNTech SE, w ramach której 50 mln Amerykanów mogłoby zostać zaszczepionych za ok. 40 dolarów od osoby -przypomina agencja Reutera.

Nie wiadomo, czy Chińczycy będą mieli dostęp do refundowanych szczepień

Liu nie powiedział, czy chiński państwowy program ubezpieczeń pokryje część kosztów szczepień ponoszonych przez konsumentów, ani czy potencjalna szczepionka będzie uwzględniona w programie bezpłatnych szczepień.

Chińska Państwowa Grupa Biotechnologiczna (CNBG), która należy do Sinopharm, rozpoczęła testy na ludziach dwóch rodzajów szczepionek, opartych na tej samej metodzie. Jej zakłady w Wuhanie i Pekinie mogłyby wyprodukować łącznie ponad dwa miliony dawek specyfiku rocznie.

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: