Mieszkańcy powiatów, w których wprowadzono czerwone strefy, muszą się liczyć z najsurowszymi obostrzeniami na terenie całej Polski. W związku z rosnącą liczbą przypadków zakażeń koronawirusem, rząd zadecydował o dodatkowym zaostrzeniu niektórych reguł. O tym, że w danym powiecie wprowadzono czerwoną strefę przypomni Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Każdy mieszkaniec "czerwonego powiatu" dostanie SMS-a, przypominającego o wprowadzeniu nowych reguł sanitarnych. O czym powinni pamiętać mieszkańcy czerwonych stref? Jakie obostrzenia obowiązują?
W czerwonych strefach obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych wszędzie w przestrzeni publicznej. Obowiązek zakrywania ust oraz nosa obowiązuje w sklepach, środkach transportu publicznego oraz na ulicy. Z obowiązku noszenia maseczki mogą być zwolnione osoby, które przedstawią aktualne zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.
Do "czerwonych powiatów" wprowadzono ważną zmianę dotyczącą funkcjonowania lokali gastronomicznych. Bary i restaurację będą mogą przyjmować gości tylko w określonych godzinach, tzn. od 6:00 do 22:00. Tak samo, jak na terenie reszty kraju, na każdego gościa powinno przypadać co najmniej cztery metry kwadratowe powierzchni. Należy pamiętać, że w lokalach gastronomicznych oraz innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.
Limit osób, które mogą brać udział w weselach i innych imprezach rodzinnych i okolicznościowych się nie zmieni. W zabawie może uczestniczyć maksymalnie 50 osób. Limit gości nie dotyczy obsługi. Ułatwieniem dla uczestników wesel jest to, że w ich trakcie nie trzeba zasłaniać ust oraz nosa.
Bardzo surowe reguły wyznaczono w związku z organizacją wydarzeń kulturalnych. Organizacja oraz uczestnictwo w tego typu wydarzeniach jest całkowicie zakazane. Kina nie muszą zamykać swojej działalności, ale w pokazie filmowym może brać udział wyłącznie 25 proc. publiczności.
W czerwonych strefach pozostaje możliwość organizacji zgromadzeń publicznych. Może w nich uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Uczestnicy wydarzenia muszą korzystać z maseczek ochronnych oraz zachowywać bezpieczny dystans społeczny nie mniejszy niż 1,5 metra. Jeśli w pobliżu odbywają się dwa zgromadzenia, to musi być pomiędzy nimi zachowana minimalna odległość 100 metrów.
Rząd zadecydował, że od soboty 10 października czerwona strefa zostanie wprowadzona w 38 powiatach w całej Polsce. Wśród nich znalazło się 6 miast. Pozostała część kraju (wszystkie niewymienione poniżej powiaty) pozostaje w strefie żółtej.
W strefie czerwonej są następujące powiaty: aleksandrowski i Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie), janowski, łęczyński i włodawski (woj. lubelskie), bełchatowski, wieluński i Piotrków Trybunalski (woj. łódzkie), limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański (woj. małopolskie), otwocki oraz szydłowiecki (woj. mazowieckie), oleski (woj. opolskie) dębicki oraz mielecki (woj. podkarpackie), białostocki, zambrowski i Suwałki (woj. podlaskie), kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot (woj. pomorskie), kłobucki (woj. śląskie), kielecki oraz Kielce (woj. świętokrzyskie), bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki (woj. warmińsko-mazurskie), krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński (woj. wielkopolskie) oraz Koszalin (woj. zachodniopomorskie).