Żółta i czerwona strefa. Czy trzeba zakrywać usta i nos w samochodzie? Czy na rowerze trzeba mieć maseczkę?

Epidemia koronawirusa wróciła ze zwiększoną siłą. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia. Czy maseczkę trzeba mieć w samochodzie? Czy jadąc rowerem trzeba założyć maseczkę?

Druga fala koronawirusa nadeszła zgodnie z przewidywaniami na początku jesieni. Wzrost zachorowań odnotowywany jest na całym świecie. W Polsce od dwóch tygodni niemal codziennie pobijany jest rekord osób ze zdiagnozowanym COVID-19. 8 października pierwszy racz przekroczono 4 tys. chorych, dzisiaj liczba ta dobiła do ponad 4739 osób. 

W związku z tym rząd wprowadza kolejne obostrzenia, które wchodzą w życie w sobotę 10 października. Cały kraj uznano za strefę żółtą z wyłączeniem stref czerwonych. Oznacza to m.in. powrót obowiązku noszenia maseczek nie tylko w sklepach, ale także na ulicach. Z nakazu zakrywania ust i nosa wyłączone są tereny zielone, jak parki i lasy oraz tym podobne.

Zobacz wideo Dziennikarz pyta premiera, czy nie powinien przeprosić Polaków. Ten w odpowiedzi pokazuje wykres

Czy trzeba nosić maseczkę w samochodzie?

Podczas podróży samochodem z innymi osobami z zasady należy mieć założona maseczkę. Zwolnione są z tego osoby, które wspólnie mieszkają. Nie trzeba więc zakrywać ust i nosa, jeśli autem jedziemy tylko z naszą rodziną lub współlokatorami. Podróżując ze współpracownikiem wykonującym swój zawód w tym samym budynku co my, wciąż musimy mieć maseczkę. Zwolnione są z tego osoby, które pracują razem jako zespół w jednym pojeździe. 

Z zasłaniania ust i nosa zwolnione w samochodach zwolnione są też: 

  • dzieci do ukończenia 4. roku życia;
  • osoby, która nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu:
    a) całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,
    b) trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa;

Maseczka w na rowerze - czy trzeba ją nosić?

Przepisy nie regulują bezpośrednio poruszania się rowerem. Pojawia się jedynie zapis, że obowiązek zakrywania ust i nosa nie obowiązuje sędziego, trenera oraz osoby uprawiającej sport. Jazda na rowerze może więc zostać uznana za uprawianie sportu i wtedy nie trzeba zakładać maseczki. Wątpliwości pojawiają się, gdy ktoś używa roweru do przemieszczenia się. Prawo pozostawia w tej kwestii przestrzeń interpretacyjną. 

Więcej o: