Może wrócić postojowe i zwolnienia ze składek ZUS. Resort pracy odpowiada na kryzys

Wiceminister rozwoju mówiła o nowym pakiecie rozwiązań gospodarczych w odpowiedzi na drugą falę koronawirusa. Najbardziej prawdopodobne jest przywrócenie świadczenia postojowego, zwolnień ze składek ZUS i mikropożyczek.

-Przygotowujemy pakiet rozwiązań gospodarczych. Trzy komponenty, które najbardziej wyłoniły się na przestrzeni tych rozmów to: postojowe, zwolnienie z ZUS i mikropożyczki. Taki pakiet gospodarczy będziemy przygotowywać i rekomendować na Rządowym Sztabie Kryzysowym - powiedziała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk w audycji Programu 1 Polskiego Radia.

Zdaniem wiceminister rekomendacje resortu rozwoju mają zostać przedstawione Sztabowi Kryzysowemu jeszcze w tym tygodniu. 

Jak będzie wyglądała pomoc państwa dla branży handlu, fitness, beauty i weselnej?

W rozmowie z Polskim Radiem Olga Semeniuk podkreśliła, że choć mimo strat branży weselnej, siłowni oraz fitness, postulaty uruchomienia ich zakładów już od najbliższego weekendu, jak na razie są niemożliwe z powodu dużego wzrostu zachorowań na COVID-19

Poruszono również temat zniesienia zakazu handlu w niedzielę i tzw. godzin dla seniorów - rozwiązań zaproponowanych przez Polską Izbę Handlu.

Czy zostaną przywrócone handlowe niedziele?

"Obecna sytuacja nie powinna być wykorzystana jako pretekst do przywrócenia handlowych niedziel. W obecnym kryzysie, kiedy małe sklepy upadają, możliwość ich otwarcia w niedzielę przez właściciela daje polskim przedsiębiorcom szanse na odrobienie strat" - czytamy w tweecie Polskiej Izby Handlu.

Wiceminister Olga Semeniuk nie wyraziła jednak jednoznacznej opinii w tej sprawie, ponieważ jak podkreśliła dane o stratach i pomysły na pomoc przedstawione przez branżę handlową, na razie podlegają weryfikacji międzyresortowej.  

Zobacz wideo Stadion Narodowy zmienia się w szpital. Jak wyglądają prace? Kto tam trafi?
Więcej o: