Koronawirus. Zajętych jest już ponad 10 tys. "covidowych" łóżek [MONITORUJEMY SYTUACJĘ]

Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem, czego konsekwencją jest coraz większa liczba zajętych łóżek i respiratorów dla pacjentów chorych na COVID-19. Jak wygląda sytuacja w polskich szpitalach?
Zobacz wideo Powstają nowe szpitale tymczasowe. Czy wystarczy medyków?

W ciągu doby zajęto 652 łóżka dla pacjentów z koronawirusem

W środę 21 października rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że w polskich szpitalach jest łącznie 17 tysięcy łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Z czwartkowych statystyk opublikowanych na Twitterze resortu zdrowia wynika z kolei, że zajętych jest 10091 z nich. Oznacza to, że osoby zakażone koronawirusem zajmują już 59,35 procent łóżek zarezerwowanych dla pacjentów "covidowych". W ciągu ostatniej doby zajęto 652 łóżka dla zakażonych koronawirusem. 

Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zajętych respiratorów

Z sobotniej wypowiedzi Wojciecha Andrusiewicza wynika, że w całej Polsce dostępnych jest 1115 respiratorów dla pacjentów z COVID-19. Resort zdrowia poinformował w czwartek, że zajętych jest 812 z nich (o 55 więcej niż w środę 21 października). Oznacza to, że w użyciu jest już 72,82 proc. takich urządzeń.

Minister zdrowia: Podwoimy bazę łóżkową

W poniedziałek 19 października minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zmiany w funkcjonowaniu szpitali i podwojenie bazy łóżkowej dla pacjentów z koronawirusem.

- Przekształcimy część szpitali powiatowych, dzięki temu będą one wypełniać tylko i wyłącznie funkcje covidowe, a pozostałe przyjmować pacjentów z innymi schorzeniami, zostanie zwiększona liczba łóżek do walki z koronawirusem oraz wprowadzone udogodnienia dla personelu medycznego - mówił minister.

Adam Niedzielski poinformował także, że rząd porozumiał się z prywatnymi placówkami medycznymi. One również mają przyłączyć się do walki z koronawirusem i przyjmować pacjentów z COVID-19. Oprócz tego budowane są szpitale polowe. Pierwsza taka placówka powstaje na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie. 

Więcej o: