Godziny dla seniorów ze zmianami. Dodano przepis usuwający absurdalne zasady

Godziny dla seniorów wróciły. Przepisy zawierały jednak pewne absurdy dotyczące miejsc ich obowiązywania. W nowym rozporządzeniu rządu uregulowano sprawę.

Wraz z uderzeniem drugiej fali koronawirusa, rząd wprowadza sukcesywnie kolejne obostrzenia. Dotyczą one m.in. ograniczeń w handlu i przemieszczania się seniorów. W miniony weekend cały kraj uznano za strefę czerwoną, co oznacza, że we wszystkich sklepach obowiązują obostrzenia dotyczące liczby osób, które mogą się w nich przebywać - w placówkach powyżej 100 mkw. może przebywać pięciu klientów na kasę, a w mniejszych jedna osoba na 5 mkw. 

Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia w gastronomiiZamknięte restauracje i lokale gastronomiczne. Są jednak pewne wyjątki

Mateusz Morawiecki apeluje także o to, by osoby powyżej 70. roku życia zostały w domu i nie przemieszczały się. Premier twierdził, że zakaz wychodzenia z domu dla seniorów to "apel". Przepisy mówią jednak co innego. Poza tym obydwa powyższe obostrzenia mają punkt wspólny. 

Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?

Godziny dla seniorów

Wraz z powrotem obostrzeń, szybko wprowadzono godziny dla seniorów. W sklepach między godziną 10:00 a 12:00 zakupy mogą robić tylko osoby powyżej 60. roku życia. Przepisy były mocno krytykowane, więc rząd postarał się je usprawnić. Wprowadzono więc wyjątki, i godziny dla seniorów nie obowiązują w sklepach budowlanych, odzieżowych, czy sprzedających elektronikę. Nie ustrzeżono się jednak innych absurdów. 

Godziny dla seniorówGodziny dla seniorów. "Blokujemy dostęp do najważniejszych produktów"

Godziny dla seniorów nie obowiązują już w sklepikach szkolnych

Gdy restrykcje wchodziły w życie w połowie października, zauważono, że nie wykluczono z nich sklepików szkolnych. W wyniku przeoczenia dzieci w szkołach przez dwie godziny nie mogły zrobić zakupów. Błąd poprawiono w rozporządzeniu z 23 października 2020 roku. Zgodnie z nim, z godzin dla seniorów wyłączone są placówki handlowe działające w szkołach lub placówkach oświatowych.

Więcej o: