Prof. Flisiak o Radzie Medycznej premiera: Jeśli premier będzie ignorował opinie, podziękuję

- Jak można odmówić w sytuacji, gdy jest potrzeba narodowa, a premier przynajmniej deklaruje wolę słuchania nas? - powiedział prof. Robert Flisiak, tłumacząc, dlaczego dołączył do Rady Medycznej. Lekarz przyznał jednocześnie, że do tej pory rząd nie słuchał ekspertów.
Zobacz wideo „W tej chwili nie mamy innego narzędzia niż lockdown. Jeżeli ma być wprowadzony, to bardzo szybko”

W związku z rozwojem epidemii koronawirusa powołano Radę Medyczną przy Głównym Doradcy Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 profesorze Andrzeju Horbanie. W sobotę 7 listopada premier Mateusz Morawiecki przedstawił nazwiska ekspertów, którzy do niej dołączyli. Jednym z nich jest prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku profesor Robert Flisiak. Lekarz mówił o tym, dlaczego się na to zdecydował, podczas wywiadu dla telewizji TVN24.

Prof. Flisiak: Jeśli premier będzie ignorował nasze opinie, będę musiał podziękować

- Przez cały czas pandemii w wielu z nas, którzy zajmują się na co dzień COVID-em na różnych poziomach aktywności, narzekało na to, że ani minister, ani premier nie słuchają ich głosów. Bo taka była prawda. W związku z tym, gdy padła taka propozycja, byłoby nie fair nie próbować przynajmniej dać swojej opinii, swojej wiedzy na użytek państwa, rządu, obywateli. Bo jak wtedy moglibyśmy mówić, tłumaczyć, że nikt nas nie słucha? - mówił Flisiak.

Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych stwierdził, że lekarze muszą przynajmniej spróbować doradzać, a czas pokaże, czy ich głos będzie słyszalny. Zapytany o to, czy nie obawia się, że premier Mateusz Morawiecki nie będzie słuchał ekspertów, odpowiedział, że ma takie obawy i liczy się z tym, że może tak się stać. 

- Ale jak można odmówić w sytuacji, gdy jest potrzeba narodowa, a premier przynajmniej deklaruje wolę słuchania nas? Jeżeli będzie to ewidentne ignorowanie naszych opinii, to wtedy będę musiał podziękować - zapowiedział. 

Mateusz Morawiecki przedstawił "mitycznych ekspertów", którzy mu doradzają

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z ekspertami Rady Medycznej podczas wideokonferencji 7 listopada. Podkreślił, że specjaliści, z którymi konsultuje się rząd to "najlepsi z najlepszych, najwspanialsze umysły, jakie polska medycyna ma do zaoferowania".

"Często pytają mnie Państwo, kim są Ci mityczni eksperci, z którymi rząd konsultuje kolejne kroki związane z walką z epidemią. Czas ich przedstawić. Osobiście jestem zaszczycony, mogąc pracować z nimi w Radzie Medycznej przy Głównym Doradcy Prezesa Rady Ministrów - profesorze Andrzeju Horbanie" - napisał premier na Facebooku, przedstawiając nazwiska 16 specjalistów, którzy mu doradzają.

Więcej o: