Pfizer pracuje nad szczepionką na koronawirusa w proszku. Żeby nie było problemu z przechowywaniem

Pfizer ogłosił, że jego szczepionka na koronawirusa wykazała 90 proc. skuteczność. Ma jednak poważny problem z przechowywaniem. Z tego powodu firma planuje już prace nad szczepionką w proszku.

Pfizer w poniedziałek ogłosił, że szczepionka współtworzona z BioNTech wykazała w testach na kilkudziesięciu tysiącach osób 90 proc. skuteczność. Do końca roku firma jest w stanie wyprodukować 50 mln dawek szczepionki, a w przyszłym roku kolejne 1,3 mld. Mimo tego, szczepienie ludzi będzie utrudnione, ze względu na problemy z przechowywaniem szczepionki. 

Szczepionka na koronawirusa Pfizera musi być przechowywana w ekstremalnie niskiej temperaturze

Jak informowali przedstawiciele Pfizera na łamach Business Insidera, szczepionka na koronawirusa, musi być przechowywana w temperaturze -90 stopni Celsjusza. To bardzo wymagające warunki i niektóre ważne szpitale w Stanach Zjednoczonych nie mają odpowiedniego wyposażenia, by utrzymać taki chłód. A bez tego szczepionka nie będzie aktywna, co czyni ją bezużyteczną. 

Jesteśmy dużym centrum medycznym i nie mam takich możliwości przechowywania. I tak jest wszędzie. To logistyczna przeszkoda

- mówił Agencji Reutera dr Gregory Poland, wirusolog w Klinice Mayo w Minnesocie. Problem będzie większy w krajach rozwijających się, gdzie brakuje odpowiedniej infrastruktury lub funduszy, by dostosować magazyny do odpowiedniej temperatury. Pfizer poczynił już przygotowania do transportu, ale i tak pojawiają się wątpliwości, czy wciąż aktywną szczepionkę uda się dostarczyć na cały świat. Rozwiązanie tego problemu Pfizer może przedstawić już w przyszłym roku.  

Zobacz wideo Prezes Lux Med o brakach w polskiej służbie zdrowia

Pfizer planuje stworzenie szczepionki na koronawirusa w proszku

Firma rozważa już kilka możliwości, jeśli chodzi o kolejną generację szczepionki. W 2021 roku najpewniej wypuści szczepionkę w proszku. W takiej formie farmaceutyku nie trzeba będzie przechowywać w ekstremalnie niskiej temperaturze, wystarczyłaby zwykła lodówka. Nie podano jednak w jakich dokładnie warunkach trzeba by składować szczepionkę. 

Szczepionka w proszku, czyli w formie liofilizowanej, może być przed podaniem odtworzona. Taka szczepionka czasami jest możliwa do podania także w formie inhalacji lub drogą nosową. 

Więcej o: