Prezes Pfizera sprzedał 62 proc. swoich akcji. Zrobił to w dniu ogłoszenia skuteczności szczepionki

Pfizer podał do wiadomości wyniki testów szczepionki na koronawirusa. Wysoka prognozowana skuteczność sprawiła, że akcje firmy wzrosły. Jeszcze tego samego dnia prezes Pfizera, Albert Bourla, sprzedał 62 proc. swoich udziałów w spółce.

W poniedziałek 9 listopada Pfizer podał, że ich szczepionka na koronawirusa opracowana z BioNTech wykazuje 90 proc. skuteczności. Informacja sprawiła, że akcje firmy podrożały o 13 proc., osiągając niemal najwyższy poziom w ciągu ostatniego roku. Tego samego dnia prezes firmy sprzedał część swoich udziałów w spółce. 

Prezes Pfizera sprzedał 62 proc. swoich akcji w spółce

Jak podaje Business Insider, prezes Pfizera, Albert Bourla spieniężył 132 508 swoich akcji w spółce, co stanowiło 62 proc. jego udziałów. Akcje sprzedał po 41,94 dolara, co pozwoliło mu zarobić 5,6 mln dol. W ciągu ostatnich 52 tygodni ceny akcji Pfizera były wyceniane najwyżej na 41,99 dol, co oznacza, że Bourla sprzedał je po niemal najwyższej cenie osiągniętej przez ostatni rok. Zgłoszenie sprzedaży wykazało, że operacja była częścią planu przyjętego 19 sierpnia. 

Pfizer "gotowy na produkcję ponad miliarda szczepionek w 2021 roku"

Pfizer jest gotowy wyprodukować jeszcze w tym roku 50 mln szczepionek, które muszą zostać podane w dwóch dawkach, w odstępie trzech tygodni. W przyszłym roku firma ma być w stanie stworzyć kolejne 1,3 mld dawek szczepionki. 

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek poinformował, że rozmawiał już z prezeską Pfizer Polska, Dorotą Hryniewiecką-Firlej.

Rozmawiałem z Prezes @pfizer Polska - D. Hryniewiecką-Firlej. Uzgodniliśmy zasady dystrybucji szczepionki z Przewodniczącą KE. Zależy nam, żeby szczepionka jak najszybciej do nas trafiła. To szansa na powrót do NORMALNOŚCI. A tymczasem: DDM- Dystans, Dezynfekcja, Maseczki…

- napisał premier

Więcej o: