Ile będzie kosztować szczepionka na COVID-19? "Ceny poniżej typowych stawek rynkowych"

Konsorcjum firm Pfizer/BioNTech poinformowało o opracowaniu szczepionki na koronawirusa posiadającej 90 proc. skuteczności. Przedstawiciel konsorcjum zdradził szczegóły dotyczące ceny długo oczekiwanej szczepionki. - Planujemy wycenić naszą szczepionkę znacznie poniżej typowych stawek rynkowych - powiedział.

Na początku tygodnia pojawiła się informacja, że stworzona przez konsorcjum firm Pfizer/BioNTech szczepionka na koronawirusa wykazuje aż 90 proc. skuteczność. Według szacunków dyrektora naczelnego koncernu Pfizer do końca roku ma być wyprodukowanych 50 milionów dawek szczepionki, a w przyszłym kolejne 1,3 mld. 

Zobacz wideo Prezes Lux Med o brakach w polskiej służbie zdrowia

Ile będzie kosztować szczepionka na COVID-19? 

Optymistyczne wyniki trzeciej fazy testów, a także fakt, że szczepionka jest już w produkcji, oznaczają, że już wkrótce może być masowo wykorzystywana w walce z pandemią koronawirusa. W związku z tym coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące ceny pożądanej szczepionki. Na ten temat wypowiedział się szef ds. strategii BioNTech Ryan Richardson podczas konferencji zorganizowanej przez brytyjski dziennik "Financial Times"

Prof. Katarzyna Życińska i chory na COVID-19 były szef GIS Marek Posobkiewicz w szpitalu MSWiA przy WołoskiejByły szef GIS ciężko przechodzi COVID-19. Napisał do Edyty Górniak

Richardson zaznaczył, że cena szczepionki będzie odzwierciedlać ryzyko finansowe, jakie ponieśli jej inwestorzy z sektora prywatnego. Zdradził, że firma zainwestowała ponad 1 mld dol. w rozwój innowacyjnej platformy technologicznej mRNA - W tym przypadku staraliśmy się zastosować wyważone podejście, które uznaje, że innowacje wymagają kapitału i inwestycji - stwierdził. 

Planujemy wycenić naszą szczepionkę znacznie poniżej typowych stawek rynkowych [...] Spodziewam się, że w niektórych regionach świata ceny będą zróżnicowane

- powiedział Richardson. Dodał również, że pod uwagę należy wziąć fakt, że niezbędny jest szeroki dostęp do szczepionki na całym świecie. Przedstawiciel firmy BioNTech nie zdradził jednak szczegółów na temat zapowiadanych różnic w cenach. 

Marsz NiepodległościMarsz Niepodległości w Warszawie. Doszło do starć, "chuligani zaatakowali policję" [NA ŻYWO]

Komisja Europejska podpisała umowę na zakup 300 milionów dawek szczepionki

Komisja Europejska zatwierdziła w środę 11 listopada umowę z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer na zakup do 300 milionów dawek szczepionki na koronawirusa. Na razie nie wiadomo, kiedy szczepionki trafią do poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Wcześniej KE podpisała umowy z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK i Janssen Pharmaceutica NV, które również pracują nad szczepionką na COVID-19

Więcej o: