Koronawirus. Ponad 64 proc. łóżek "covidowych" jest zajętych [MONITORUJEMY SYTUACJĘ]

Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19. Jakimi zasobami wciąż dysponują polskie szpitale? Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowe statystyki.
Zobacz wideo Prezes Lux Med: Przede wszystkim staramy się utrzymać ciągłość leczenia

Codzienny raport dotyczący koronawirusa został opublikowany na Twitterze Ministerstwa Zdrowia. Z danych z 13 listopada wynika, że w szpitalach w całej Polsce jest 34 622 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19, a 22 298 z nich jest zajętych (o 399 więcej niż poprzedniego dnia). Oznacza to, że w użyciu jest 64,4 proc. łóżek "covidowych".

Z raportu Ministerstwa Zdrowia wynika także, że polskie placówki medyczne dysponują 2659 respiratorami dla pacjentów zakażonych koronawirusem, a 2047 z nich jest zajętych (to o 39 więcej niż poprzedniego dnia). Oznacza to, że według ministerialnych danych w użyciu jest 76,98 proc takich urządzeń.

Częstochowa, 1 kwietnia 2020 r. Zamknięty Park Lisiniec w związku epidemią koronawirusa Koronawirus w Polsce. Pięć województw spełnia kryteria "czarnej strefy"

Mateusz Morawiecki: Średnia liczba zakażeń zaczeła spadać

12 listopada premier Mateusz Morawiecki poinformował, że "po raz pierwszy od dwóch miesięcy średnia liczba zarażeń zaczęła spadać", w związku z czym na chwilę obecną nie trzeba wprowadzać narodowej kwarantanny. Polityk zaznaczył jednocześnie, że nie możemy sobie pozwolić na swobodę.

- 65 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców to nadal dużo, ale to pierwszy sygnał stabilizacji i dowód, że ostatnie obostrzenia przynoszą skutki, a społeczna dyscyplina ma sens. Zasada jest prosta: im mniej kontaktów społecznych, tym więcej szans na opanowanie epidemii. Jeśli w następnych dniach uda nam się utrzymać liczbę zakażeń na podobnym poziomie, będzie to oznaczać, że wygraliśmy pierwszą bitwę z wirusem, ale przed nami jeszcze długa wojna - mówił premier Mateusz Morawiecki w nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej Koronawirus. Morawiecki: Wyhamowaliśmy zakażenia tuż przed punktem krytycznym!

Więcej o: