Czy osoby po przejściu COVID-19, alergicy i kobiety w ciąży mogą się zaszczepić?

Coraz bliżej do terminu, w którym w Polsce pojawią się szczepionki przeciwko koronawirusowi. Od momentu ukazania się pierwszych informacji na temat ich powstania, sporo osób miało wątpliwości co do działania czy bezpieczeństwa. W serwisie gov.pl pojawiły się wyjaśnienia w kwestiach, które generowały najwięcej niewiadomych.

Wraz ze zbliżającym się rozpoczęciem Narodowego Programu Szczepień, a jednocześnie sporą ilości niewiadomych i wątpliwości, rządowy serwis gov.pl postanowił odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania w kontekście szczepionki przeciwko koronawirusowi. Poniżej odpowiedzi na część z nich.

British AirwaysZakaz lotów z Londynu. Niektóre linie lotnicze nie zwrócą pieniędzy za bilety

Przeszedłem COVID-19. Czy powinienem się zaszczepić?

Jak zapewniają CDC (Center for Disease Control and Prevention) i PHE (Public Health England), zachorowanie na COVID-19 we wcześniejszym terminie nie stanowi przeciwwskazania do zaszczepienia się przeciwko ponownemu zakażeniu.

Czy osoby uczulone mogę przyjmować szczepienia?

Jak wynika z ogólnych zasad dotyczących szczepień, przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepionki jest reakcja anafilaktyczna po jej podaniu, a także ciężka reakcja alergiczna na substancję czynną lub inny składnik szczepionki.

Osoby, które zmagają się z reakcjami alergicznymi, muszą jednak udać się do lekarza. Dopiero on jest w stanie dokonać ewentualnej kwalifikacji do szczepień na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta.

Czy szczepionka jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?

Według stanu na 14 grudnia 2020 roku, w rekomendacjach Komitetów Doradczych ds. Szczepień w Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych, gdzie dopuszczono do realizacji programu szczepień przeciw COVID-19 szczepionkę mRNA firmy Pfizer/BioNTech, wskazano m.in., że nie zaleca się szczepienia w okresie ciąży i karmienia piersią, z uwagi na to, że nie prowadzono badań klinicznych w takich grupach pacjentów.

Badanie próbek testów na obecność koronawirusaNiedzielski: Testy dla każdego, kto ostatnio wrócił z Wielkiej Brytanii

Na ten moment nie przekazano więcej informacji, czy i kiedy ewentualnie szczepionka będzie dopuszczona dla kobiet w ciąży.

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek
Więcej o: