Dla kogo szczepionka na COVID-19 będzie w Polsce darmowa? Szef Kancelarii Premiera wyjaśnił

Szczepionka na COVID-19 będzie za darmo dla wszystkich osób, które są legalnie na terenie Polski i mają uregulowany pobyt, posiadając np. kartę czasowego lub stałego pobytu, w tym dla pracowników z Ukrainy - poinformował w niedzielę szef KRPM Michał Dworczyk.

Dworczyk na antenie TVN24 był pytany m.in. co ze szczepionką dla pracowników z Ukrainy, których setki tysięcy pracuje w Polsce. - Każda osoba, która legalnie przebywa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i ten pobyt ma uregulowany, posiadając na przykład kartę czasowego albo stałego pobytu może się zaszczepić. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń, więc pracownicy z Ukrainy, czy z innych krajów będą mogli otrzymać bezpłatnie szczepionkę - odpowiedział szef KPRM.

Zobacz wideo Czy będzie szansa na szybsze przyjęcie szczepionki, jeśli nie będzie chętnych z grupy priorytetowej?

Dopytany o to, czy w takich przypadkach będzie wymagane pozwolenie o pracę, Dworczyk wyjaśnił, że żadne dodatkowe dokumenty - poza tymi potwierdzającymi, że ktoś ma uregulowany pobyt w Polsce - nie będą wymagane. - Nie muszą [te osoby - red.] mieć żadnych dodatkowych dokumentów, żadnego pozwolenia o pracę czy zaświadczenia o studiach, dlatego że pobyt czasowy nie zawsze wiąże się z pozwoleniem o pracę w naszym kraju - przypomniał.

Jak wygląda kwestia szczepień dla bezdomnych?

Dworczyk odniósł się także do kwestii szczepień osób bezdomnych. Poinformował, że szczepionka będzie dostępna dla wszystkich i można będzie się na nią zapisać także będąc nieubezpieczonym. Dotyczy to zatem również osób bezdomnych, które będą mogły się zaszczepić na koronawirusa.

Pierwsza dostawa szczepionek dotarła do Polski z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs w piątek. Transport trafił do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony i dotarł do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczęły się pierwsze szczepienia przeciw COVID-19.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Autorka: Natalia Kamińska / PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: