Koronawirus. Ile kosztuje szczepionka na COVID-19? Mniej niż sądzono jeszcze latem

W UE szczepionki Pfizera produkowane pod Brukselą oraz BioNTecha i Moderny są i będą rozprowadzane za darmo. W rzeczywistości koszt dwóch dawek to 39 dolarów.

39 dolarów to rzeczywisty koszt dwóch zastrzyków, które musi przyjąć pacjent. Jedna dawka szczepionki na COVID-19 kosztuje zatem 19,50 dolarów. W USA większość kosztów pokrywa ubezpieczenie, a całkowity koszt wynosi 45,33 dol. za dwie dawki. 

Zobacz wideo Pierwsze osoby w Polsce zostały zaszczepione przeciwko koronawirusowi

Szczepionka na COVID-19 tańsza niż zakładano 

Rzeczywisty koszt szczepionki jest niższy, niż sądzono jeszcze latem 2020 r. Jak podaje "Rzeczpospolita", Moderna, która wyprodukowała specyfik oparty na mRNA, dostała od władz amerykańskich miliard dolarów na dokończenie badań i wyceniła go na 25 dol. za dawkę. Dla porównania szczepionka przeciwko grypie kosztuje 40 dolarów. W Polsce natomiast są to koszty od 50 do niespełna 100 złotych, tyle że obecnie jest o nią bardzo trudno.

Ile pieniędzy dostaną punkty szczepień?

Za szczepienie przeciw COVID-19 każdemu świadczeniodawcy będzie przysługiwało wynagrodzenie, różne w zależności od pacjenta. Punkty szczepień otrzymają:

  • 61,24 zł - w punkcie szczepień bez transportu pacjenta,
  • 68,15 zł - w punkcie szczepień wraz z transportem pacjenta,
  • 73,19 zł - szczepienie w miejscu zamieszkania pacjenta w przypadku więcej niż 5 pacjentów pod jednym dachem,
  • 95,70 zł - szczepienie w miejscu zamieszkania.
Chcieliśmy zaproponować taką wycenę, która z punktu widzenia systemu publicznego będzie nie mniej konkurencyjna niż to, co lekarze otrzymują na rynku za wykonanie podobnej usługi. Mam nadzieję, że to będzie element, który w znacznym stopniu zmotywuje do zgłaszania dużej liczby zespołów, do organizowania szczepień w sposób masowy

- powiedział na początku grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski. Dla porównania szczepionka na grypę została wyceniona na ok. 17 zł. 

Więcej o: