Polscy medycy wysłani na Słowację. Mateusz Morawiecki: Bo dobro powraca!

200 polskich lekarzy i przedstawicieli służb medycznych pojedzie na Słowację. - Cieszę się, że możemy pomagać naszym przyjaciołom ze Słowacji i z UE - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza w całej Europie. Słowacja zdecydowała się przedłużyć lockdown co najmniej do 7 lutego. Obywateli tego kraju obowiązuje zakaz wychodzenia z domu. Nasi południowi sąsiedzi zdecydowali się także rozpocząć masowe testy, które potrwają do 26 stycznia. Następnie będą powtarzane w powiatach z największym odsetkiem zakażeń. W wykonaniu testów pomoże 200 medyków z Polski. 

Zobacz wideo Pfizer zmniejsza dostawy. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Polscy medycy wysłani na Słowację. Premier Słowacji dziękuje za pomoc 

O propozycji ze strony polskiego rządu, poinformował na Facebook słowacki premier Igor Matovicz. "Właśnie otrzymałem od polskiego premiera Mateusza Morawieckiego propozycję pomocy w ogólnonarodowym badaniu przesiewowym. Dwustu polskich medyków jest gotowych przyjechać i pomóc nam w weekend" - napisał Igor Matovicz, 

Dziękuję Ci bardzo w imieniu wszystkich Słowaków, którzy uważają Polskę nie tylko za swojego sąsiada, ale także za dobrego brata.

- dodał także. 

Polska wysyła medyków na Słowację. Morawiecki: Dobro powraca!

Propozycję potwierdził także premier Mateusz Morawiecki oraz szef KPRM Michał Dworczyk. "Cieszę się, że możemy pomagać naszym przyjaciołom ze Słowacji i z UE. Bo dobro powraca!" - napisał pierwszy z nich za pośrednictwem Facebooka. 

Dworczyk odniósł się natomiast do sprawy w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej, uściślając, że premier zlecił organizację misji Rządowemu Centrum Bezpieczeństwa. Ma być ona podobna do tej, którą zorganizowano w Dover. Polska ekipa w najbliższy weekend będzie prowadzić testy zarówno w pasie granicznym naszego południowego sąsiada, jak i też w innych częściach Słowacji.

Więcej o: