Szczepionka na koronawirusa. Włochy chcą podjąć kroki prawne przeciwko Pfizerowi z powodu opóźnień

Pfizer w związku z modernizacją swojej europejskiej fabryki zwolnił z dostawami szczepionek względem ustalonego wcześniej harmonogramu. Włoski rząd chce podjąć kroki prawne wobec firmy.

Włochy gotowe są podjąć w najbliższych dniach kroki prawne przeciwko koncernowi Pfizer z powodu opóźnienia dostaw szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformował nadzwyczajny komisarz ds. kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuri. W wydanej nocie ogłosił, że w tej sprawie otrzymał wyrazy solidarności od przewodniczących władz wszystkich regionów kraju podczas specjalnej narady, w której uczestniczyli też ministrowie zdrowia i polityki regionalnej.

Ochrona zdrowia obywateli nie podlega negocjacjom. Kampania szczepień nie może zostać wyhamowana, tym bardziej podanie drugiej dawki wielu Włochom, którzy już otrzymali pierwszą

- oświadczył nadzwyczajny rządowy komisarz.

Arcuri wyraził ubolewanie, że rozmowy z koncernem nie przyniosły oczekiwanego przez władze w Rzymie rezultatu.

Firma zawiadomiła nas, że w przyszłym tygodniu nie tylko nie zostaną dostarczone do Włoch dawki, które na podstawie jednostronnej i niezapowiedzianej decyzji nie zostały przywiezione w tym tygodniu, ale także, że będzie dalsza redukcja dostaw

- zaznaczył Domenico Arcuri w komunikacie rozpowszechnionym przez media.

Zobacz wideo Pfizer zmniejsza dostawy. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Włosi jednomyślni, będą walczyć z Pfizerem

Dodał, że w związku z tą sytuacją podczas narady z władzami regionów i ministrami dyskutowano o podjęciu kroków na rzecz ochrony obywateli włoskich i ich zdrowia „we wszystkich instancjach, cywilnych i karnych, gdzie będzie to możliwe”.

Decyzja ta zapadła jednomyślnie – ogłosił komisarz odpowiedzialny za kampanię szczepień.

Domenico Arcuri już w poniedziałek skrytykował koncern, który opóźnił dostawy szczepionek po tym, jak wcześniej poinformował, że następny transport będzie mniejszy o 165 tysięcy dawek. Planowaną liczbę 562 tys. zredukowano o prawie jedną trzecią.

We Włoszech zaszczepiono dotąd ponad 1,2 mln osób. W niektórych regionach już trwa podawanie drugiej dawki.

Pfizer chce zwiększyć produkcję szczepionek, ale najpierw musi ją zmniejszyć

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Jak wyjaśniły, aby ten cel został osiągnięty, konieczne będzie tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ sp/

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: