Zmiany w bonie turystycznym. Prezydent podpisał ustawę. Co się zmienia?

W poniedziałek 25 stycznia Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19. Zakłada ona m.in. rozszerzenie możliwości korzystania z Polskiego Bonu Turystycznego.

Ustawa z 21 stycznia 2021 r. zawiera regulacje dotyczące m.in. prowadzenia i finansowania szczepień przeciwko COVID-19, działalności uczelni wyższych, honorowych dawców krwi, żołnierzy zawodowych, cudzoziemców, a także rozszerzenia możliwości korzystania z Polskiego Bonu Turystycznego. W poniedziałek podpis pod nowelizacją złożył prezydent Andrzej Duda.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał sezon ślubny i wakacyjny?

Zmiany w Polskim Bonie Turystycznym

W pierwszym etapie działania programu świadczenie dotyczyło noclegów w obiektach turystycznych oraz imprez turystycznych z minimum jednym noclegiem, organizowanych przez operatorów turystycznych lub organizacje pożytku publicznego. Po zmianach bony będą mogły służyć również do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty.

Nowelizacja programu zakłada, że operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych 

- czytamy na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

Zmiany dotyczą także przedsiębiorców z branży turystycznej

Do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym została wprowadzona także poprawka dotycząca systemu rejestrowania się przedsiębiorców w bazie. Są oni zobowiązani nie tylko do podawania danych firmy tj. nazwy rejestrowej i adresu widniejącego w rejestrze przedsiębiorców, ale także dokładnego adresu miejsca prowadzonej działalności turystycznej.

Nowe wymagania podczas rejestracji mają spowodować, że podmioty skuteczniej będą docierać ze swoją ofertą do potencjalnych odbiorców. Pamiętajmy o tym, że baza podmiotów turystycznych nie jest wyłącznie narzędziem formalnym, ale odgrywa ważną rolę informacyjną dla osób planujących wypoczynek i poszukujących oferty w określonej lokalizacji czy o specyficznym profilu. To skuteczna promocja polskiej turystyki 

- podkreślał Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

W bazie Polskiego Bonu Turystycznego znajduje się obecnie ponad 18 tys. przedsiębiorców i jest ona na bieżąco aktualizowana. Listę dostępnych obiektów oferujących usługi zakwaterowania, wycieczki, atrakcje i usługi touroperatorów można znaleźć na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej: www.bonturystyczny.gov.pl oraz www.polska.travel.

Więcej o: