Bon turystyczny. Wiceminister zapowiada zmiany

W czasie posiedzenia sejmowej komisji kultury fizycznej wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy zapowiedział, że resort pracuje nad wydłużeniem działania bonu turystycznego.

Branża turystyczna należy do najbardziej poszkodowanych na skutek pandemii koronawirusa. Z powodu ostatnich decyzji rządu o bezwzględnym zamknięciu hoteli od 28 grudnia co najmniej do 30 stycznia najbardziej stratni są przedsiębiorcy z górskich gmin. 

Zobacz wideo Magdalena Sroka o zachowaniu J. Emilewicz i A. Sobonia

Bon turystyczny zostanie wydłużony? Wiceminister zapowiada zmiany 

Jednym z rozwiązań, które miały przynieść impuls branży turystycznej miał być wprowadzony w sierpniu ubiegłego roku bon turystyczny. Na temat skuteczności tego rozwiązania, a także jego przyszłości wypowiedział się wiceminister Andrzej Gut-Mostowy w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Bon miał wspierać i wspiera branżę turystyczną, oczywiście przez to, że od wielu miesięcy miejsca noclegowe są zamknięte. Korzystanie z tych bonów jest znacznie mniejsze, niż się spodziewaliśmy, ale w tym zakresie pracujemy na rozwiązaniami wydłużającymi w czasie działanie bonu.

- powiedział przedstawiciel resortu, dodając, że bon nie miał być panaceum na problemy branży turystycznej. 

Bon turystyczny. Ile wynosi? Kto może z niego skorzystać? 

Polski Bon Turystyczny jest elektronicznym dokumentem, dzięki któremu można płacić za określone usługi związane z turystyką. Został wprowadzony od 1 sierpnia 2020 roku i jest ważny do końca marca 2022 roku. Zgodnie z zapowiedziami Guta-Mostowego to właśnie termin ten może zostać wydłużony.  Na każde dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. Rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymują dwukrotnie wyższe wsparcie finansowe. Bonu nie można wymienić na gotówkę bądź inne środki płatnicze. 

Do połowy grudnia aktywowano 1,1 mln bonów turystycznych, zrealizowano ok. 275 tys. Wciąż nie zostało aktywowanych ok. 3 mln bonów.

Więcej o: