Kiedy będą otwarte restauracje? Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu obostrzeń

W czwartek 28 stycznia odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Poinformowano m.in. jak będzie wyglądała działalność lokali gastronomicznych od 1 lutego.

Restauracje nadal będą działały wyłącznie w dostawie i na wynos. Tak będzie co najmniej do 14 lutego, ponieważ obostrzenia zostały przedłużone właśnie do tego dnia. - Decyzja, którą podjęliśmy sprowadza się do przedłużenia zasad bezpieczeństwa etapu odpowiedzialności do 14 lutego. Po tym okresie podejmiemy decyzje, co dalej - poinformował Adam Niedzielski. 

Zobacz wideo Przedsiębiorcy czekają na decyzję ws. obostrzeń. "Plotki przerażają"

- Rozważamy wszystkie scenariusze, włącznie z uruchamianiem w poszczególnych regionach - tych charakteryzujących się mniejszą liczbą zakażeń. Nie przekreślamy żadnego scenariusza. Premier Gowin prowadzi rozmowy z przedstawicielami różnych branż (które pozostają zamknięte). Proszę mi wybaczyć, ja nie będę gdybał, ponieważ sytuacja jest dynamiczna. W każdym razie wariant regionalny jest obecny w naszych rozważaniach - mówił minister zdrowia w odpowiedzi na pytanie o tryb i czas otwarcia branż, które pozostają zamknięte, m.in. gastronomicznej i hotelarskiej.

Nowe zasady bezpieczeństwa. Co zmienia się od 1 lutego?

Od 1 lutego ponownie otwarte będą sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Przestaną także obowiązywać godziny dla seniorów, które do tej pory funkcjonują między godz. 10 a 12.

- Przedsiębiorcy zwrócili się do nas z apelem o zniesienie godzin dla seniora - ponieważ otwieramy cały handel w reżimie sanitarnym, to również przychylimy się do tego apelu i od 1 lutego godziny dla seniora zostają zniesione - podał Niedzielski.

Poza otwarciem sklepów w centrów handlowych przy utrzymaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego, otwarte zostaną także muzea i galerie sztuki.

Więcej o: