AstraZeneca ma otrzymać w piątek zielone światło dla swojej szczepionki w UE. Ale są problemy

Europejska Agencja Leków podejmie w piątek decyzję ws. szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca. Oczekuje się, że zespół ekspertów autoryzuje preparat brytyjsko-szwedzkiego koncernu. Pierwsze dostawy szczepionki powinny trafić na unijny rynek jeszcze w lutym, choć wokół działań producenta narastają wątpliwości.

Europejska Agencja Leków (EMA) będzie oceniała, na podstawie danych z przeprowadzonych badań klinicznych, czy szczepionka AstraZeneca jest skuteczna i bezpieczna. Potem dopuszczenie ich do obrotu musi zatwierdzić Komisja Europejska. I choć zielone światło dla preparatu jest bardzo możliwe, to niewykluczone, że EMA zdecyduje się na dodatkowe ograniczenia.

Szefowa Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke mówiła w środę w europarlamencie, że testy firmy objęły małą liczbę starszych osób.

Nie chcę uprzedzać decyzji ekspertów, ale jest możliwe, że autoryzacja będzie tylko dla określonej grupy wiekowej

- powiedziała Emer Cooke. Na wskazówki ze strony EMA nie czekają Niemcy. Tamtejsza komisja ds. szczepionek Instytutu im. Roberta Kocha zaleciła w czwartek, by preparat firmy AstraZeneca przeciw Covid-19 był obecnie podawany tylko osobom do 65. roku życia.

Jednocześnie koncern broni jednak skuteczności swojej szczepionki przeciwko Covid-19.

Najnowsze analizy potwierdzają skuteczność szczepionki w grupie osób powyżej 65. roku życia

- cytuje rzecznika grupy agencja AFP.

Obecnie w krajach unijnych dopuszczone do użytku są szczepionki dwóch firm - Biontech/Pfizer i Moderna. Nimi szczepione są już starsze osoby. 

Dostawy szczepionki AstraZeneca na unijny rynek miałyby ruszyć w lutym. Polska zamówiła łącznie 16 mln preparatów tego producenta, z dostawą do końca 2021 r.

AstraZeneca nie dostarczy tyle szczepionek ile obiecała

Komisja Europejska, które negocjowała w imieniu krajów członkowskich, zarezerwowała u AstraZeneki 400 milionów dawek, w tym 300 milionów do sierpnia tego roku. Ale koncern już poinformował, że dostawy do Unii będą znacznie mniejsze, niż planowano, a tłumaczyła to problemami produkcyjnymi. 

Początkowo 22 stycznia ogłoszono, że w pierwszym kwartale koncern dostarczy na unijny rynek o ponad 60 proc. mniej szczepionek, niż zapowiadał (31 mln zamiast 80 mln). We wtorek 26 stycznia agencja Reutera informowała, że po interwencji unijnej koncern zobowiązał się do przyspieszenie dostaw. Ale piątkowe doniesienia agencji wskazują, że AstraZeneca zaoferowała Unii tylko 8 mln dodatkowych szczepionek. Zatem cięcie dostaw wobec pierwotnych ustaleń i tak przekroczyłoby 50 proc.

Szczepionka AstraZeneci Problemy AstraZeneca. Dostarczy mniej szczepionek na koronawirusa

Sprawa znacznie zmniejszonych dostaw doprowadziła do napięć na linii KE - AstraZeneca. Bruksela uznała, że wyjaśnienia firmy są niewystarczające i powiedziała, że oczekuje terminowych dostaw. Podkreśliła, że ma prawo domagać się dostarczenia szczepionek zgodnie z planem, bo wsparła koncern finansowo. Unia Europejska przeznaczyła w sumie 336 milionów euro na wsparcie badań i rozwoju linii szczepionkowej AstraZeneki, z czego część już została wypłacona. 

Z kolei prezes koncernu AstraZeneca Pascal Soriot w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica" stwierdził, że kontrakt z UE nie zobowiązuje jego firmy do dostawy szczepionek, ale wyłącznie do "dołożenia wszelkich starań". Problemy z dostawami szczepionki na unijny rynek mają wynikać z problemów w jednej z belgijskich fabryk. Unia oczekuje, że wobec tego większe dostawy otrzyma z brytyjskich fabryk koncernu.

W odpowiedzi na problemy ze szczepionkami od firmy AstraZeneca Komisja Europejska zapowiedziała także, że przestawi propozycję, zgodnie z którą firmy farmaceutyczne byłyby zobowiązane do rejestrowania eksportu szczepionek produkowanych na terytorium UE. 

***

W Polsce trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi. Eksperci podkreślają, że szczepionka jest jedynym sposobem na to, by skutecznie pokonać pandemię, a także uchronić życie i zdrowie swoje oraz swoich najbliższych. W poniższych tekstach przeczytasz o tym, jak powstają szczepionki i dlaczego warto się szczepić.

Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać

Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty?

Jak działają szczepionki? Co znajduje się w ich składzie? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Szczepionki na koronawirusa oczekujące w chłodniach na wysyłkę KE pracuje nad mechanizmem blokującym eksport szczepionek poza UE

Więcej o: