Dworczyk: "Przyłbice chronią gorzej niż maseczki". Rząd szykuje zmiany w przepisach

Nastąpią zmiany przepisów w sprawie noszenia przyłbic i zakrywania twarzy szalikiem czy arafatką - zapowiedział w poniedziałek Michał Dworczyk, szef KPRM. Przyznał, że przyłbice są gorszym środkiem ochronnym niż maseczka. Obowiązek korzystania z certyfikowanych maseczek wprowadzili Niemcy, a od czwartku wprowadzą go również Czesi.

Michała Dworczyka zapytano w poniedziałek w Radiu Zet, czy będzie wprowadzony w Polsce obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych.

Według mojej wiedzy to będzie funkcjonowało na zasadzie pewnego zalecenia, a nie obowiązującego prawa. Jeśli chodzi o typ maseczki, to nie będzie tutaj obowiązku noszenia określonego typu maseczki, będą raczej zalecenia

- powiedział Dworczyk.

Sąd (zdjęcie ilustracyjne)Sopot. Dyskoteka działała mimo obostrzeń. Sąd umorzył sprawę

Obowiązek korzystania z certyfikowanych maseczek wprowadzili Niemcy, a w od czwartku będzie obowiązywał także w Czechach. 

Obowiązkowe maseczki, zakazane przyłbice

Dworczyk zapytany, czy będzie kategoryczny zakaz noszenia przyłbic, szef KPRM odpowiedział, że szykują się zmiany

Jeżeli chodzi o przyłbice czy zakrywanie twarzy szalikiem lub arafatką, to zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia nastąpią zmiany. Będziemy musieli wszyscy nosić maseczki

- podkreślił szef KPRM.

Zobacz wideo Koniec z noszeniem przyłbic? "Ta decyzja powinna być wprowadzona rok temu"

Zmiany dot. zakrywania ust i nosa wynikiem mutacji wirusa

Odniósł się również do pytania internauty, dlaczego tyle czasu rząd potrzebował, aby ocenić, że zakrywanie ust i nosa szalikiem nic nie daje.

To raczej nie jest kwestia tego, że nic nie dają, tylko, że są gorszym środkiem ochrony indywidualnej niż maseczka, w szczególności maseczka chirurgiczna czy FFP2 albo FFP3. Proszę zwrócić uwagę, że wirus mutuje, pojawiają się kolejne odmiany, coraz bardziej zaraźliwe – tak jak w przypadku odmiany brytyjskiej czy południowoafrykańskiej -  i trzeba w związku z tym odpowiadać na bieżącą sytuację

- podkreślał Dworczyk.

Olga SemeniukWiceminister rozwoju: Nie widzę możliwości, by otwierać kolejne branże

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Więcej o: