Sondaż. Polacy zdecydowanie odrzucają możliwość przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19 z Rosji lub Chin

75,9 proc. Polaków nie przyjęłoby szczepionki przeciw COVID-19, gdyby był to preparat pochodzący z Rosji lub Chin. Respondenci nie zmieniliby zdania, nawet gdyby przyspieszyło to termin szczepienia.

Sondaż został przeprowadzony przez United Surveys dla RMF FM oraz "Dziennika Gazety Prawnej".

Większość Polaków nie przyjęłaby szczepionki z Rosji czy Chin

Ponad 56 proc. pytanych wskazało, że "zdecydowanie nie" przyjęłoby szczepionki pochodzącej z Chin lub Rosji, nawet gdyby, dzięki temu przyspieszyli szczepienie. 16,3 proc. respondentów odpowiedziało na to pytanie "raczej nie", zdania w sprawie nie miało 10,4 proc. ankietowanych. Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 7,2 proc., a "raczej tak" 9,5 proc.

Co spowodowało wzrost liczby zakażeń koronawirusem?

W sondażu zapytano również, co spowodowało obserwowane w ostatnim czasie zwiększenie liczby przypadków koronawirusa w Polsce. Najczęściej wskazywaną odpowiedzią było poluzowanie rygorów w codziennym życiu (37,7 proc.) oraz wyjazdy na zimowy wypoczynek (29,5 proc.). Następnie respondenci wskazywali pojawienie się brytyjskiego wariantu koronawirusa (24 proc.), otwarcie galerii handlowych (17,1 proc.) i szkół dla klas 1-3 (15,2 proc.) oraz otwarcie hoteli (9.8 proc.).

Sondaż CBOS: 55 proc. Polaków chce zaszczepić się przeciwko koronawirusowi

Z przeprowadzonego na początku lutego sondażu CBOS wynika z kolei, że 55 proc. Polaków chciałoby zaszczepić się przeciw koronawirusowi. Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 34 proc., a "raczej tak" 21 proc. 33 proc. respondentów nie chce się zaszczepić, w tym 15 proc. wskazało odpowiedź "raczej nie", a 18 proc. "zdecydowanie nie". Zdania na ten temat nie miało 9 proc. badanych, a ponad 3 proc. respondentów przyjęło już szczepienie.

Mniej osób chce się szczepić przeciwko koronawirusowi

Porównując wyniki sondażu z lutego, do tych ze stycznia wynika, że chętnych do szczepienia jest mniej o jeden punkt procentowy (z 56 proc. do 55 proc.), z kolei przybyło osób niezamierzających się szczepić (z 30 proc. do 33 proc.). Program szczepień w Polsce pozytywnie oceniło 38 proc. ankietowanych, 32 proc. odpowiedziało "raczej dobrze", a zdecydowanie dobrze 6 proc. Opinii na ten temat nie miało 16 proc. pytanych. Organizację szczepień negatywnie oceniło 46 proc. respondentów w tym 30 proc. "raczej źle", a 16 proc. "zdecydowanie źle". 

***

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Zobacz wideo Szczepienia nauczycieli w szpitalach węzłowych od drugiego tygodnia lutego. Czy obejmą całą kadrę?
Więcej o: