Sondaż został przeprowadzony przez United Surveys dla RMF FM oraz "Dziennika Gazety Prawnej".
Ponad 56 proc. pytanych wskazało, że "zdecydowanie nie" przyjęłoby szczepionki pochodzącej z Chin lub Rosji, nawet gdyby, dzięki temu przyspieszyli szczepienie. 16,3 proc. respondentów odpowiedziało na to pytanie "raczej nie", zdania w sprawie nie miało 10,4 proc. ankietowanych. Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 7,2 proc., a "raczej tak" 9,5 proc.
W sondażu zapytano również, co spowodowało obserwowane w ostatnim czasie zwiększenie liczby przypadków koronawirusa w Polsce. Najczęściej wskazywaną odpowiedzią było poluzowanie rygorów w codziennym życiu (37,7 proc.) oraz wyjazdy na zimowy wypoczynek (29,5 proc.). Następnie respondenci wskazywali pojawienie się brytyjskiego wariantu koronawirusa (24 proc.), otwarcie galerii handlowych (17,1 proc.) i szkół dla klas 1-3 (15,2 proc.) oraz otwarcie hoteli (9.8 proc.).
Z przeprowadzonego na początku lutego sondażu CBOS wynika z kolei, że 55 proc. Polaków chciałoby zaszczepić się przeciw koronawirusowi. Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 34 proc., a "raczej tak" 21 proc. 33 proc. respondentów nie chce się zaszczepić, w tym 15 proc. wskazało odpowiedź "raczej nie", a 18 proc. "zdecydowanie nie". Zdania na ten temat nie miało 9 proc. badanych, a ponad 3 proc. respondentów przyjęło już szczepienie.
Porównując wyniki sondażu z lutego, do tych ze stycznia wynika, że chętnych do szczepienia jest mniej o jeden punkt procentowy (z 56 proc. do 55 proc.), z kolei przybyło osób niezamierzających się szczepić (z 30 proc. do 33 proc.). Program szczepień w Polsce pozytywnie oceniło 38 proc. ankietowanych, 32 proc. odpowiedziało "raczej dobrze", a zdecydowanie dobrze 6 proc. Opinii na ten temat nie miało 16 proc. pytanych. Organizację szczepień negatywnie oceniło 46 proc. respondentów w tym 30 proc. "raczej źle", a 16 proc. "zdecydowanie źle".
***
W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.