Koronawirus. Co z letnimi podróżami? Von der Leyen: Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiada, że koronawirus może pokrzyżować nasze plany na nadchodzący letni sezon urlopowy. - Nadal jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji - zaznacza.

Ursula von der Leyen udzieliła wywiadu dziennikom niemieckiego koncernu medialnego Funke. Wyjaśniła w nim, że w tej chwili jest zbyt wcześnie, aby rozmawiać o okresie letnim. W pierwszej kolejności należy poczynić kroki, które pozwolą załagodzić obecną sytuację epidemiologiczną w Europie.

- Nadal jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się bardziej agresywnych wariantów wirusa. W niektórych państwach członkowskich zaczyna się trzecia fala (zachorowań) - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Zobacz wideo Konieczny o trzeciej fali wirusa: Sytuacja jest bardzo niestabilna

Ursula von der Leyen: Przygotowujemy paszporty szczepionkowe na lato

Ursula von der Leyen wyjaśniła, że należy przede wszystkim ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i zwiększyć liczbę szczepień.

- Równolegle przygotowujemy paszporty szczepionkowe na lato. Potem zobaczymy - zapewniła szefowa KE.

Ursula von der LeyenKE grozi kolejnymi ograniczeniami w eksporcie szczepionek poza UE

Czym jest Cyfrowy Zielony Certyfikat?

W środę Komisja Europejska przedstawiła projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, czyli tzw. paszportu szczepionkowego. Dokument ma potwierdzać, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19 uzyskała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa bądź jest ozdrowieńcem.

Paszport szczepionkowy będzie dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej. Będzie zawierał podpis cyfrowy oraz kod QR, który ma zapewnić bezpieczeństwo i autentyczność certyfikatu. Komisja Europejska ma również stworzyć portal, który pozwoli weryfikować zaświadczenia w całej Unii Europejskiej.

Czytaj więcej: Paszport szczepionkowy - KE przedstawiła projekt. Ma ułatwić podróżowanie w dobie pandemii

Ursula von der LeyenSzefowa Komisji Europejskiej: Oto przesłanie dla AstraZeneki

 

Więcej o: