Dr Fauci: Możemy znajdować się u progu niepokojącego wzrostu liczby przypadków Covid-19

Stany Zjednoczone mogą znajdować się u progu "niepokojącego wzrostu" liczby przypadków Covid-19 - stwierdził w rozmowie z CNN dr Anthony Fauci, doradca prezydenta USA Joe Bidena do spraw medycznych. Zaapelował do Amerykanów, by "wytrzymali trochę dłużej".
Zobacz wideo Dworczyk przeprasza po zamieszaniu ze szczepionkami. "Ministra zdrowia nie było na wczorajszym sztabie"

Dr Fauci powiedział, że po Wielkanocy w USA może nastąpić "niepokojący" wzrost liczby zachorowań. Zaapelował do Amerykanów, by nie popadali w samozadowolenie, myśląc, że kraj pokonał koronawirusa.

"Jeszcze wczoraj mieliśmy ponad 60 tys. nowych przypadków dziennie. To jest niepokojące" - powiedział w sobotę w CNN. Dodał, że istnieje niebezpieczeństwo ponownego wzrostu liczby przypadków. "Więc nie ogłaszajcie przedwcześnie zwycięstwa, ponieważ jeszcze do niego nie doszliśmy" - stwierdził. 

"Szczepionka pokona falę wirusa w kraju"

Dr Fauci wezwał też ludzi, aby nie podejmowali niepotrzebnego ryzyka i zachowywali czujność.

"To nie będzie trwało wiecznie" - zapewnił. "Zwolnijcie, wytrzymajcie trochę dłużej, a szczepionka pokona falę wirusa w kraju" - powiedział. "Szczepionka zwycięży" - dodał. 

Francja. W kilku zakładach rozpocznie się produkcja szczepionek przeciw Covid-19

Tymczasem w Europie we francuskich fabrykach rozpocznie się w tym tygodniu produkcja szczepionek przeciw Covid-19 - poinformował w poniedziałek serwis internetowy radia RFI. Francja będzie produkować szczepionki Pfizer/BioNTech i Moderna w pięciu lokalizacjach.

W środę Delpharm rozpocznie produkcję szczepionki Pfizer/BioNTech w swoim zakładzie w Saint-Remy-sur-Avre w departamencie Eure-et-Loir. Oczekuje się, że wyprodukuje dziesiątki milionów dawek.

Z kolei w zakładzie Recipharm w Dolinie Loary ma się rozpocząć produkcja szczepionki firmy Moderna.

Obiekty nie będą wytwarzać szczepionek, ale będą między innymi napełniać fiolki preparatem, kończyć proces pakowania, kontrolować je i zamrażać.

Oczekuje się, że laboratorium Sanofi rozpocznie pakowanie szczepionki Johnson & Johnson w pobliżu Lyonu od 19 kwietnia.

Szczepionki będą następnie dystrybuowane w całej Unii Europejskiej.(PAP)

kib/ tebe/ 

***

Koronawirus: Wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: