Problemy ze spisem powszechnym w internecie. Ryzyko kradzieży danych

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który potrwa do 30 września. Okazuje się, że możliwe jest zablokowanie udziału w ankiecie lub jej błędne wypełnienie przez osoby niepowołane. Główny Urząd Statystyczny powiadomił, że wie o problemie.

Spis jest obowiązkowy dla wszystkich obywateli Polski, także dla emigrantów. Dane muszą uzupełnić również cudzoziemcy przebywający na terytorium Polski w czasie jego trwania. Za niewywiązanie się z obowiązku, grozi do 5 tys. zł grzywny. Podanie błędnych informacji może skutkować nawet dwoma latami ograniczenia lub pozbawienia wolności. 

Zobacz wideo Majcher: Marnowane jedzenie jako kraj byłoby na trzecim miejscu pod względem emisji gazów cieplarnianych

Spis może zostać wypełniony przez osoby niepowołane

Jak podaje portal tvp.info, pojawiły się wątpliwości co do bezpieczeństwa logowania do aplikacji internetowej na stronie spis.gov.pl, za której pośrednictwem można wziąć udział w badaniu. Jedną z opcji logowania jest podanie numeru PESEL i nazwiska panieńskiego. Te dane mogą znaleźć się we władaniu osób niepowołanych.

Kradzież danych niesie ze sobą ryzyko uniemożliwienia uprawnionej osobie możliwości wypełnienia kwestionariusza spisowego. Włamywacz może zalogować się wcześniej i zablokować dostęp poprzez ustalenie hasła. Jeśli w następnym kroku wypełni ankietę za nas, podając nieprawdziwe dane, grozi nam odpowiedzialność karna.

Spis powszechny 2021. Za odmowę wzięcia udziału lub podanie nieprawdziwych danych grożą karyRuszył Narodowy Spis Powszechny. Znamy pytania. Jak spisać się przez internet?

Sprawę opisał m.in. portal niebezpiecznik.pl, który przygotował dwie rekomendacje, tymczasowo rozwiązujące problem:

  • niezwłoczne zalogowanie się na swoje konto i ustawienie hasła, blokując dostęp osobom niepowołanym;
  • zalogować się za pomocą Profilu Zaufanego - co blokuje logowanie przez PESEL.

GUS zna problem

- Jesteśmy świadomi tej sytuacji. Warto podkreślić, że każda osoba, która zauważy problem podczas własnej próby logowania lub fakt udzielenia w nim odpowiedzi przez osoby niepowołane, może skontaktować się z Głównym Urzędem Statystycznym i zgłosić nam swoje zastrzeżenia - poinformowała w rozmowie z portalem tvp.info Karolina Banaszek, rzeczniczka GUS

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Weź udział w loterii i wygraj samochód lub pieniądzeLoteria Narodowego Spisu Powszechnego. Co można wygrać?

"Tymczasowe rozwiązanie jest więc takie, że po zgłoszeniu problemów konsultanci pomogą w odblokowaniu dostępu do aplikacji spisowej lub w udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na pytania. Niewykluczone jednak, że GUS zdecyduje się na zmianę w opcjach logowania" - podaje tvp.info.

Więcej o: