Wielka Brytania testuje powrót do normalności. Wkrótce dziewięć imprez masowych - mecze, bieg, impreza w pubie

Wielka Brytania zaczęła szczepienia już w grudniu. Cztery miesiące później kraj jest bliski powrotu do normalności. Czy to na pewno już normalność, Brytyjczycy dowiedzą się dzięki dziewięciu pilotażowym imprezom masowym z udziałem publiczności.

Szczepienia w Wielkiej Brytanii trwają od początku grudnia. Pierwszą dawkę otrzymało już przeszło 31 mln dorosłych Brytyjczyków, czyli niemal połowa całej populacji kraju. Kraj zbliża się więc do odporności zbiorowej, której próg zostaje przekroczony przy zaszczepieniu mniej więcej 70 proc. społeczeństwa. Liczba nowych zakażeń na Wyspach spada, i od dwóch tygodni jest mniejsza niż 5 tys. dziennie. 

Zobacz wideo Masowe szczepienia w Wielkiej Brytanii. Jakie są efekty?

Wielka Brytania zorganizuje dziewięć imprez masowych

Jak podaje BBC, w niedzielę brytyjski rząd postanowił przetestować rozwiązania, które pozwolą zachować bezpieczeństwo na imprezach masowych z udziałem publiczności. Sprawdzona zostanie skuteczność paszportu szczepionkowego. Przed wejściem na imprezę i po wyjściu, uczestniczy będą mieli też robione testy na obecność koronawirusa, by sprawdzić, w jaki sposób wentylacja wpływa na jego rozprzestrzenianie się. Weryfikacji podlegać też będzie sposób zorganizowanie wejścia na imprezę i wyjścia z niej.

Testowana będzie także aplikacja z użyciem technologii contact tracing. Pozwala ona sprawdzić, kto miał kontakt z osobą zakażoną. Rozbudowano ją jednak o informacje o szczepieniu i wyniki testu na koronawirusa. Rozwiązania te są wzorowane na tych, które wprowadzono w Izraelu

Imprezami, na które będzie mogła wejść publiczność będą:

  • w Londynie półfinały i finał Pucharu Anglii na Wembley, łącznie trzy mecze;
  • w hrabstwie Hertfordshire bieg masowy;
  • w Sheffield, mistrzostwa świata w snookerze;
  • w Liverpoolu wieczór komediowy, seans filmowy, konferencja oraz impreza w nocnym klubie.

Całość testów rozpocznie się 16 kwietnia i skończy 15 maja, finałem Pucharu Anglii. 

Paszporty szczepionkowe do pubów i restauracji

Pilotażowe imprezy masowe to jeden z pierwszych etapów powrotu do normalności na Wyspach. Pod koniec marca premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson mówił o otwieraniu restauracji i pubów. Przepustką do wejścia dla klientów byłby paszport szczepionkowy lub negatywny wynik testu na COVID-19.

Według planu brytyjskiego rządu, 17 maja zostanie zniesiony zakaz wyjazdów zagranicznych. Wstępnie ustalono, że cały lockdown, w tym limity spotkań towarzyskich, przestaną obowiązywać 21 czerwca.  

Więcej o: