"Zakaz jest absurdem". Branża beauty krytykuje przedłużenie obostrzeń

Na stronie internetowej Beauty Razem - grupy wsparcia zrzeszającej 50 tys. przedsiębiorców i specjalistów branży beauty - opublikowano krytykę rządu za decyzję o przedłużeniu obostrzeń do 18 kwietnia, która oznacza dalsze zamknięcie m.in. salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Przedstawiciele branży nazywają decyzję rządzących "absurdem".

Kilka dni po deklaracji wsparcia ze strony rządu i obietnic spełnienia przez rząd 5 z 5 postulatów ("małe dotacje" 5 tys. zł, postojowe, dofinansowanie wynagrodzeń, umorzenie ZUS) przedstawiciele grupy Beauty Razem skarżą się na brak konkretów i terminów wypłat rekompensat.

Zobacz wideo Kiedy odmrażanie biznesu? Paweł Borys podaje możliwą datę

- Liczymy, że rządowa rekompensata za lockdown branży beauty pozwoli choć przetrwać okres przestoju. Teraz ważne jest, aby wypłaty trafiły do przedsiębiorców jak najszybciej. Samo spełnienie naszych oczekiwań nie wystarczy. Przedsiębiorcy muszą mieć za co żyć. Należy jak najszybciej odmrozić branżę, bo zakaz jest absurdem. Salony w dzisiejszym reżimie sanitarnym to najbezpieczniejsze miejsca usługowe - mówił założyciel grupy wsparcia przedsiębiorców i specjalistów branży beauty, Michał Łenczyński, cytowany na stronie internetowej grupy.

Branża beauty krytycznie o decyzji rządu

Jako argument za otwarciem salonów urody przedstawiciele branży podnoszą fakt, że na przełomie kwietnia i maja branża w ścisłej współpracy z Ministerstwem Rozwoju (dziś: MRPiT) sama opracowała wytyczne i nowy reżim bezpieczeństwa.

Wzrost liczby wizyt u fryzjeraNajazd na zakłady fryzjerskie. Terminale rozgrzane się do czerwoności

"Reżim okazał się skuteczny, a czyste, higieniczne salony stały się najbezpieczniejszymi miejscami usługowymi. Potwierdzają to specjaliści zdrowia publicznego i wirusolodzy. Dlatego lockdown najbezpieczniejszej branży usługowej jest absurdem. W salonach usługa realizowana jest jeden na jeden, klienci nie mijają się, przychodzą na wcześniej umówione wizyty. Skala ryzyka jest minimalna. Dochodzi do absurdu, w którym kosmetyczka może pójść do sklepu, kasjerka nie może pójść do kosmetyczki, a razem mogą pójść do kościoła" - skomentowali na stronie Beauty Razem przedstawiciele branży. 

Kiedy wrócimy do szkoły 2021? Adam Niedzielski: jeszcze w kwietniu klasy 1-3 wrócą do nauczania co najmniej w trybie hybrydowymLockdown przedłużony do 18 kwietnia. Co nadal będzie zamknięte? [LISTA]

Więcej o: