AstraZeneca pozwana przez KE za opóźnienia w dostawach szczepionek. Jest odpowiedź firmy

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że wszczęła postępowanie prawne przeciwko firmie AstraZeneca za nieprzestrzeganie umowy w sprawie dostawy szczepionek przeciw Covid-19. AstraZeneca uważa, że zarzuty są bezpodstawne.

"Komisja rozpoczęła w zeszły piątek postępowanie prawne przeciwko (koncernowi) AstraZeneca” - powiedział rzecznik KE Stefan De Keersmaecker na konferencji prasowej.

Zobacz wideo Różna skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca? Dworczyk odpowiada

AstraZeneca pozwana przez KE za opóźnienia w dostawach

Rzecznik KE poinformował, że powodem pozwania firmy jest złamanie przez nią postanowień kontraktu na dostawy szczepionek. Wskazał, że firma jak dotąd nie przedstawiła wiarygodnej strategii, która zagwarantowałaby dostawy zgodnie z harmonogramem.

Chcemy zagwarantować szybkie dostawy wystarczającej liczby dawek szczepionki, które należą się europejskim obywatelom na bazie kontraktu

- powiedział rzecznik. Dodał, że pozew poparło 27 państw członkowskich UE.

Pozew został złożony przed sądem belgijskim.

Z danych zaprezentowanych przez KE wynika, że w pierwszym kwartale 2021 r. koncern AstraZeneca dostarczył do UE ok. 30 mln dawek swojej szczepionki. To cztery razy mniej, niż zakładało porozumienie z firmą. Do końca pierwszego kwartału miało być to 120 mln dawek.

Problemy z dostawami wystąpiły również w kwietniu.

AstraZeneca uważa, że pozew nie ma podstaw

AstraZeneca ogłosiła w poniedziałek w komunikacie, że pozew ten jest bezpodstawny, a firma będzie się bronić w sądzie.

Komunikat brytyjsko-szwedzkiego koncernu głosi, że w pełni zastosował się on do umowy z KE, a firma liczy na rozwiązanie konfliktu "tak szybko, jak to możliwe"

Unia Europejska zrezygnowała z kolejnych szczepionek od AstraZeneki

Komisja Europejska oświadczyła w czwartek, że nie skorzysta z opcji zakupu 100 milionów dodatkowych dawek szczepionki przeciwko Covid-19 tej firmy. Możliwość dodatkowego zakupu była przewidziana w umowie, w ramach której nabyto 300 mln dawek preparatu.

De Keersmaecker powiedział na konferencji prasowej, że termin na skorzystanie z opcji dodatkowego zakupu już upłynął, a Unia Europejska nie planowała skorzystać z tej możliwości.

KE zamówiła od AstraZeneki 300 milionów dawek w ramach umowy obejmującej 400 milionów dawek, z czego 100 milionów było opcjonalne.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP, luo/ akl/fit/ tebe/ arch.)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl 

Więcej o: