Pfizer rozpoczyna testy leku na COVID-19. Może trafić na rynek jeszcze w tym roku

Firma Pfizer rozpoczęła badania kliniczne leku na COVID-19. Zakończą się one w maju i, jak zapowiada amerykański koncern, jeśli się powiodą, lek trafi na rynek jeszcze w tym roku. Co już wiadomo na jego temat?

Lek na koronawirusa, nad którym trwają badania, roboczo przyjął nazwę PF-07321332. Prace nad nim trwają od początku pandemii, a badania kliniczne mają zakończyć się już w maju. Pfizer zapowiada, że jeśli testy się powiodą, udostępni lek jeszcze w tym roku.

Zobacz wideo Koronawirus wśród dzieci. Pediatra: więcej nastolatków z COVID-19, więcej ciężkich

Trwają badania leku na COVID-19. Możliwe, że pojawi się jeszcze w tym roku

Testy podzielono na trzy fazy, które łącznie będą trwać 145 dni i 28 dni obserwacji oraz potencjalnego wprowadzenia zmiany w dawkowaniu. W pierwszej fazie naukowcy sprawdzą skuteczność dawkowania i ewentualne skutki uboczne, a w drugiej podobnie, tyle że ze zwiększeniem dawki. Faza trzecia określi działanie leku w różnej formie oraz wpływ jedzenia na jego skuteczność.

Lek na COVID-19 testowano już na zwierzętach i nie wywołał żadnych skutków ubocznych. Jak podaje "The Daily Telegraph", środki, których mechanizm był podobny, były skuteczne w walce z HIV, ponieważ odwróciły trend w rozprzestrzenianiu się wirusa. Naukowcy mają duże nadzieje, że podobnie będzie w przypadku leku na koronawirusa.

Lek na koronawirusa. Jak działa?

"Zaprojektowaliśmy PF-07321332 jako potencjalną terapię doustną, którą można by przepisać przy pierwszych oznakach infekcji, bez konieczności hospitalizacji lub intensywnej opieki medycznej. Jednocześnie dożylny kandydat na leki przeciwwirusowe firmy Pfizer jest potencjalną nowatorską opcją leczenia dla pacjentów hospitalizowanych" - powiedział Mikael Dolsten, dyrektor naukowy i prezes ds. badań i rozwoju firmy Pfizer, cytowany na stronie Pfizer.

Pigułka ma działać już na pierwszym etapie choroby i zapobiegać działaniu wirusa w płucach, gardle i nosie.

Pfizer zapowiada, że jeśli lek na koronawirusa pozytywnie przejdzie testy na ludziach, to wprowadzi go na rynek jeszcze w tym roku.

Więcej o: