Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Rząd opóźnia otwieranie kraju. Protesty przed parlamentem

Rząd premiera Borisa Johnsona opóźnia otwieranie Anglii. Niemal wszystkie ograniczenia miały zostać uchylone za tydzień. Jednak rozprzestrzeniający się indyjski wariant koronawirusa - dużo bardziej zaraźliwy od odmiany brytyjskiej - sprawił, że rząd wcisnął hamulec awaryjny. Otwarcie ma teraz nastąpić 19 lipca.
Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

- W rejonach dotkniętych najgorzej, liczba przypadków podwaja się z każdym tygodniem - ostrzegł Boris Johnson. Szef rządu zapowiedział przyspieszenie podawania drugiej dawki szczepionki.

Anglia. Euforia po zniesieniu lockdownu. Bary i restauracje znów otwarte Anglia. Euforia po zniesieniu lockdownu. Bary i restauracje znów otwarte

Boris Johnson: potrzebne są szczepienia, aby uniknąć kolejnych zgonów

- Miliony młodych ludzi nie zostało zaszczepionych, a osoby starsze i wrażliwe mogą umrzeć, jeśli nie otrzymają dwóch dawek szczepionki - powiedział na początku poniedziałkowej konferencji premier Boris Johnson. Dodał, że rząd obawia się indyjskiego wariantu koronawirusa (Delta).

Szef brytyjskiego rządu wskazywał, że liczba przypadków rośnie o ok. 64 proc. tygodniowo. Średnia liczba przypadków wzrasta o 50 proc. z tygodnia na tydzień i o 61 proc. w regionie North West England. Przybywa również pacjentów na oddziale intensywnej terapii.

Według Johnsona, zniesienie restrykcji 21 czerwca mogłoby sprawić, że koronawirus "prześcignąłby" szczepionki i doprowadziłby do śmierci tysięcy kolejnych osób. Stąd decyzja o tym, aby znieść lockdown 19 lipca.

Boris Johnson Koronawirus. Zaniepokojenie w Wielkiej Brytanii. Zniesienie restrykcji niepewne?

Anglia otworzy się 19 lipca

Dodatkowe tygodnie obowiązywania ograniczeń mają sprawić, że w wyścigu koronawirus kontra szczepionki te drugie uzyskają przewagę. Brytyjski premier dodał, że do 19 lipca rząd planuje zaszczepić obiema dawkami dwie trzecie dorosłej populacji - osób w wieku powyżej 50 lat, pracowników służby zdrowia i opieki, a także osób w wieku powyżej 40 lat, które pierwszą dawkę otrzymały do połowy maja.

Przeciwko tej decyzji przed parlamentem odbyły się protesty. Opozycja wini za tę sytuację rząd, który jej zdaniem za długo zwlekał z zamknięciem granic przed przybyszami Indii, co doprowadziło do importu nowego wariantu koronawirusa.

Więcej o: