Loteria szczepionkowa. Michał Dworczyk: Ponad milion osób w dwa dni

W ciągu niespełna 2 dni do Loterii Narodowego Programu Szczepień zgłosiło się już ponad milion osób - poinformował w piątek szef KPRM, pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Loteria Narodowego Programu Szczepień ruszyła w czwartek.
Zobacz wideo Na czym będzie polegała loteria narodowa? "Będą cztery szanse"

Ogólnopolska Loteria Narodowego Programu Szczepień jest jedną z form zachęty do szczepienia przeciw COVID-19. Mogą wziąć w niej udział wszystkie osoby pełnoletnie, które dokonały kompletnej procedury zaszczepienia przeciwko COVID-19 i zarejestrują się w loterii do 30 września 2021 r.

"W ciągu niespełna 2 dni do Loterii Narodowego Programu Szczepień zgłosiło się już ponad milion osób. Zaszczep się i wygraj swoje bezpieczeństwo" - napisał Dworczyk w piątek na Twitterze.

Loteria szczepionkowa. Jak wziąć udział?

Chętni, którzy chcą wziąć udział w loterii, muszą się zapisać. Można to zrobić, dzwoniąc na bezpłatną infolinię 989; przez stronę internetową pacjent.gov.pl na swoim IKP; wysłać SMS o treści SzczepimySie na numer 880-333-333 lub pójść do pobliskiego punktu szczepień.

W przypadku wygranej na numer telefonu komórkowego zostanie wysłane powiadomienie SMS-em. Wiadomość SMS zostanie także wysłana z PKO BP z kodem umożliwiającym wypłatę nagrody z bankomatu. Pieniądze będzie można również wypłacić w oddziale PKO BP.

Narodowy Spis Powszechny. Zdjęcie ilustracyjne Ograniczony czas na wypełnienie Spisu Powszechnego przez internet

Loteria szczepionkowa. Jakie nagrody można wygrać?

Każdy z uczestników loterii będzie miał cztery szanse na wygraną. Będzie też kilka kategorii nagród: codzienne, tygodniowe, miesięczne oraz nagroda główna.

Jeśli chodzi o nagrody natychmiastowe, to codziennie do wygrania będą nagrody pieniężne o wartości 200 zł przyznawane co 500 uprawnionej osobie lub 500 zł przyznawane co 2 tys. osobie. Pula nagród natychmiastowych wynosi 14 mln 300 tys. zł.

W przypadku nagród tygodniowych odbędzie się 12 losowań w każdą środę. Tutaj do wygrania będzie 60 nagród pieniężnych w wysokości 50 tys. zł oraz 720 hulajnóg elektrycznych.

Nagrody miesięczne – przewidziano trzy losowania w okresie trwania loterii, w której trakcie będzie można wygrać sześć nagród pieniężnych w wysokości 100 tys. zł oraz sześć samochodów osobowych Toyota Corolla.

Losowanie finałowej nagrody nastąpi 6 października; do wygrania będą dwie nagrody pieniężne w wysokości 1 mln zł oraz dwa samochody osobowe Toyota C-HR.

W piątek opublikowany i przekazany do uzgodnień został projekt rozporządzenia ministra finansów, zgodnie z którym nie będzie trzeba płacić podatku od nagród w Loterii Narodowego Programu Szczepień, których jednorazowa wartość przekracza 2280 zł. Nagrody o mniejszej wartości, wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych itp. nie podlegają opodatkowaniu z mocy ustawy o PIT.

Zbigniew Ziobro, Jarosław Gowin, Mateusz Morawiecki Koronawirus. Przedsiębiorcy mają segregować na szczepionych i nieszczepionych

13,5 mln osób w Polsce zostało w pełni zaszczepionych

Jak podano w piątek rano na stronach rządowych w Polsce, wykonano dotąd 29,5 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 13,5 mln osób.

Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson szczepione są osoby od 18. roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka/ dsr/ mhr/

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: