Włochy. Przepustki covidowe właśnie weszły w życie. Mają duże poparcie społeczne

Od dziś - piątku 6 sierpnia - mieszkańcy Włoch, którzy chcą wejść do muzeum, na koncert lub do baru muszą okazać przepustkę covidową.
Zobacz wideo Podpalenie punktu szczepień w Zamościu. Premier zapowiada konsekwencje

Przepustki covidowe są obowiązkowe przy wejściu do zamkniętych pomieszczeń lokali gastronomicznych, stadionów i hal sportowych, siłowni i basenów, placówek kultury i na imprezy masowe, salonów kosmetycznych i gier hazardowych, a także na targi i kongresy. 

Włochy. Przepustki covidowe weszły w życie

Dokumenty z kodem QR wydawane są zaszczepionym, osobom, które przeszły chorobę lub posiadającym zaświadczenie o negatywnym wyniku testu przeprowadzonego maksimum 48 godzin wcześniej. Za brak posiadania przepustki w wymienionych powyżej miejscach grozi kara finansowa w wysokości 400 euro. 

Włosi będą uznawać zaświadczenia szczepień wystawione zagranicą, pod warunkiem że szczepionka należy do grupy preparatów zaakceptowanych przez Unię Europejską.

Placówki kultury promują przepustki

Wiele z tych placówek kultury przypomina o nowym obowiązku w zabawny sposób w mediach społecznościowych. Park Archeologiczny Koloseum cytuje Horacego: "Nie mam przepustki gościa. Jak wejdę na Forum Romanum?". W starożytnym Rzymie przybysze musieli posiadać przepustki z własnym nazwiskiem i nazwiskiem osoby, która ich gości. Pod słowami Horacego widnieje fotografia takiej przepustki z kości słoniowej, znalezionej przy drodze wiodącej z Forum Romanum nad Tybr. Natomiast rzymskie Muzeum Etrusków posłużyło się fotomontażem: wojownik etruski - rzeźba z muzealnych zbiorów - trzyma w ręku telefon komórkowy z przepustką covidową na ekranie. Monumentalny Pałac Królewski w Casercie opublikował wizerunek Franciszka I Burbona, króla obojga Sycylii, który zachęca: "Zaszczepmy się i już". A obok napis: Muzeum czeka na ciebie i twoją przepustkę". Z kolei Muzeum Królewskie w Neapolu obok zdjęć swoich zbiorów zamieściło hasło "Pokaż nam tylko green pass, My pokażemy ci więcej".

We Włoszech wprowadzenie przepustek covidowych wywołało gwałtowne protesty, ale z sondaży wynika, że 70 procent Włochów popiera nowe przepisy.

Więcej o: