Restrykcje dla niezaszczepionych. Większość Polaków przeciwna modelowi francuskiemu [SONDAŻ]

Polacy nie chcą takich obostrzeń, jak we Francji - informuje w sobotę se.pl, powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego dla "Super Expressu". 52 proc. ankietowanych było przeciwko takim ograniczeniom, 42 proc. wyraziło dla nich poparcie.
Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

"SE" wskazał w pytaniu skierowanym do badanych, że od sierpnia we Francji wchodzą obostrzenia dla niezaszczepionych przeciw COVID-19, do restauracji, pociągu czy kina mogą wejść tylko osoby zaszczepione lub mające negatywny test.

Restrykcje. Większość Polaków ich nie chce

Na pytanie, czy w Polsce powinny zostać wprowadzone takie same obostrzenia, 52 proc. odpowiedziało: nie, 42 proc. - tak, a 6 proc., że nie wie.

"Polacy przedkładają wolności osobiste, nad interwencjonizm państwowy w ich sprawy związane ze spędzaniem czasu wolnego i decydowaniem o własnym losie. Boją się czegoś takiego, co może przynieść nieoczekiwane skutki, jeżeli chodzi o tego typu zaangażowanie państwa. Mogą być jakieś skutki uboczne nie tylko negatywne dla zdrowia" - skomentował dla "SE" socjolog, prof. Henryk Domański.

Se.pl podało, że badanie zrealizował Instytut Badań Pollster od 30 lipca do 2 sierpnia br. na próbie 1049 dorosłych Polaków.

Obowiązek posiadania "przepustek sanitarnych" w miejscach rozrywki i kultury, w których zebrało się ponad 50 osób, został wprowadzony we Francji 21 lipca. Ma on zostać rozszerzony na pociągi, bary, kawiarnie, restauracje i wystawy począwszy od 9 sierpnia. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl/ ktl/ je/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: