Słowacja. Rząd wprowadza lockdown. Ratownicy: W szpitalu może nie być nikogo, kto mógłby się wami zająć

Rząd Słowacji w środę zdecydował o wprowadzeniu ogólnokrajowego lockdownu z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Ograniczenia, których zakres przedstawi premier Eduard Heger, mają dotyczyć także osób zaszczepionych. O decyzji poinformował dziennikarzy wicepremier, minister gospodarki Richard Sulik. "Jest więcej niż możliwe, że po uratowaniu Was w górach, nie będzie nikogo, kto mógłby Wami zająć się w szpitalu" - zaalarmowali tymczasem ratownicy z Horskiej Slużby.
Zobacz wideo Czy rząd słucha Rady Medycznej? Neumann: Rząd jej nie słucha, tylko gości od PR

Rządowi eksperci zalecali podjęcie jeszcze ostrzejszych restrykcji. Lockdown - ich zdaniem - powinien trwać trzy tygodnie.

Pandemia koronawirusa. Rząd Słowacji wprowadza 14-dniowy lockdown

Ze wstępnych informacji wynika, że w kraju mają być otwarte tylko sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Pracodawcy będą sprawdzać certyfikaty antycovidowe. Po 10 dniach rząd oceni skutki podjętych środków.

Decyzja została podjęta w związku z rosnącą liczbą dziennych zakażeń SARS-CoV-2 i przeciążeniem systemu ochrony zdrowia. We wtorek laboratoria na Słowacji zanotowały ponad 10 tys. nowych zakażeń. To najwięcej od wybuchu pandemii w marcu 2020 r. W szpitalach jest 3200 pacjentów z COVID-19.

Więcej informacji o pandemii znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Czwarta fala na świecieŚwiat tonie w IV fali pandemii. Skok liczby zakażeń w innych krajach [ZDJĘCIA]

Słowacja. Liczba dziennych zakażeń SARS-CoV-2 przekroczyła 10 tys.

Wśród osób, u których stwierdzono pozytywny wynik testu PCR 72 proc., było niezaszczepionych. Podobna sytuacja jest w szpitalach, w których jest 3200 pacjentów. Około 83 proc. z nich się nie zaszczepiło. Na oddziałach intensywnej terapii jest 288 osób, pod respiratorami leży 269 pacjentów. Najnowsze dane ministerstwa zdrowia mówią o 71 zgonach. Od początku pandemii zmarło 14 056 osób.

W najgorszym momencie poprzedniej fali zachorowań, w marcu br. w szpitalach było ponad 3800 pacjentów, a ministerstwo zdrowia musiało zwrócić się o pomoc do innych państw, aby wysłać tam niektórych pacjentów. W marcu chorym ze Słowacji pomagały szpitale w Polsce. Słowackie media piszą, że o podobnym rozwiązaniu, a także o przysłaniu dodatkowego personelu medycznego minister zdrowia Vladimir Lengvarski rozmawia z instytucjami Unii Europejskiej.

Eksperci, politycy i niektórzy celebryci wzywają do udziału w akcji szczepień. Na Słowacji zaszczepiło się 47,33 proc. mieszkańców, co odbiega od średniej europejskiej.

Zdjęcie ilustracyjneFrancja: Będą nowe restrykcje. Rząd ogłosi je w czwartek

Z emocjonalnym apelem o przyjmowanie szczepień zwrócili się do turystów ratownicy Horskej Slużby (HS). "Jest więcej niż możliwe, że po uratowaniu Was w górach, nie będzie nikogo, kto mógłby Wami zająć się w szpitalu" - napisali na stronach internetowych. Zwrócili uwagę, że ich śmigłowce ratunkowe będą wykorzystywane nie w górach, ale do transportu osób chorych na COVID-19.

O sytuacji pandemicznej dyskutują w środę ministrowie koalicyjnego rządu Eduarda Hegera. Według nieoficjalnych doniesień nie ma wśród nich zgody co do wprowadzenia lockdownu oraz ewentualnych lżejszych ograniczeń dla zaszczepionych. Eksperci zalecają maksymalne ograniczenie kontaktów międzyludzkich na trzy tygodnie oraz zamknięcie szkół i przejście na naukę zdalną.

*

Autorzy: Piotr Górecki/ ptg/ mal/ tebe/

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: