Francja: Będą nowe restrykcje. Rząd ogłosi je w czwartek

Sytuacja epidemiczna we Francji stale się pogarsza, rząd w czwartek przedstawi nowe restrykcje przeciwepidemiczne - poinformował w środę rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal; wyjaśnił, że władze starają się uniknąć ogólnego lockdownu.

W czwartek przedstawione będą też nowe, zaostrzone przepisy dotyczące paszportu sanitarnego. Aby uniknąć pełnego lockdownu rząd będzie też nalegał na respektowanie dystansu społecznego i przyspieszenie kampanii szczepień na COVID-19 - poinformował rzecznik.

Nowe restrykcje we Francji

Zastrzegł jednak, że mimo zaostrzania rygorów sytuacja epidemiczna prawdopodobnie pogorszy się w najbliższych dniach i liczba nowych tygodniowych zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców wzrośnie powyżej 200.

Zobacz wideo Ustawa dot. szczepień ponad partyjnymi podziałami? Komentuje senator Jackowski

Jeszcze w ubiegłą środę Attal zapewniał, że na tym etapie rząd nie ma planów zaostrzenia restrykcji związanych z piątą falą COVID-19, a mimo iż pandemia znowu się rozprzestrzenia, sytuacja jest pod kontrolą dzięki szczepieniom i wprowadzeniu paszportu sanitarnego.

Francja: Rząd apeluje o kontynuowanie szczepień

Dzień wcześniej minister zdrowia Olivier Veran zaapelował do Francuzów o kontynuowanie szczepień oraz przyjmowanie dawki przypominającej, ponieważ pierwszy raz od września wskaźnik zakażeń koronawirusem we Francji wzrósł z 50 do 100 osób na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pod koniec lipca we Francji wszedł w życie obowiązek posiadania certyfikatu sanitarnego (dowód szczepienia lub negatywny test na koronawirusa) w miejscach, w których zgromadzi się ponad 50 osób, czyli m.in. w kinach, teatrach, muzeach i halach sportowych. Następnie nakaz posiadania takiego certyfikatu został rozszerzony na inne miejsca publiczne.

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: